Sunday, June 23, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeQytetiBekim Tateshi emërohet drejtor në Klinikën Universitare të sëmundjeve të syve

Bekim Tateshi emërohet drejtor në Klinikën Universitare të sëmundjeve të syve

Dr. Bekim Tateshi është emëruar drejtor në Klinikën Universitare të sëmundjeve të syve nga radhët e ASH-së teksa me hyrjen e ASH-së në qeveri janë emëruar këto funksionar!

Bujar Bajrami – drejtor i Vardar Film
Arsim Hasani – drejtor i Fondit Pensional
Vullnet Selimi – drejtor i Shtëpisë së Shëndetit Shkup
Izair Memeti – drejtor i Qendrës për Punë dhe Politikë Sociale
Pëllumb Vela – drejtor i Spitalit të Tetovës
Halit Ferati – drejtor i Inspektoratit për Arsim
Isak Lazami – zëvendës-drejtor i Agjencisë për Rini dhe Sport
Përveç tyre, nëpër media flitet edhe për disa emra tjerë, gjegjësisht:

Visar Miftari – drejtor i Klinikës së Neurologjisë Shkup
Halid Matoshi – drejtor i Klinikës së Onkologjisë në Shkup
Genc Selmani – drejtor i Klinikës së Dermatologjisë
Tair Tahiri – drejtor i Klinikës Kozle
Jeton Shaqiri – drejtor i Klinikës së Gjinekologjisë
Bekim Tateshi – drejtor i Klinikës së Oftamologjisë
Ndryshe, ASH në Qeveri përfaqësohet me dy ministra dhe dy zëvendësministra, gjegjësisht:

Krenar Lloga – ministër i Drejtësisë
Fatmir Mexhiti – ministër i Shëndetësisë
Tiron Jajaga: zëvendësministër i Mbrojtjes
Vjollca Berisha: zëvendësministre e Bujqësisë
Kujtojmë se me marrëveshjen e koalicionit mes ASH-së dhe mandatarit LSDM, Qeveria u rikonstruua. Me këtë rast, partia Alternativa, e cila deri asokohe ishte në Qeveri, doli pasi që iu morën postet ministrore. Pos tyre, edhe Lidhja Demokratike e Pavle Trajanovit doli nga Qeveria. Hyrja e ASH-së në Qeveri, ka bërë që edhe disa poste të BDI-së dhe LSDM-së të lëshohen ose zëvendësohen.

Dje, Platforma e organizatave qytetare për luftë kundër korrupsionit ka dërguar letër të hapur për Qeverinë e Maqedonisë së Veriut në lidhje me emërimin përkatës dhe ligjor të zyrtarëve të lartë dhe drejtorëve nga ana e Qeverisë.

“Në lidhje me emërimin e paralajmëruar të udhëheqësve dhe zëvendësudhëheqësve në disa institucione publike dhe ndërmarrje publike, pas marrëveshjes së re koaliconuese, Platforma e organizatave qytetare rikujton në angazhimet programore të Qeverisë së Maqedonisë së veriut për profesionalizim të administratës”, thuhet në letrën e hapur.

Ata e rikujtojmë Qeverinë që gjatë emërimit të udhëheqësisë profesionale në sektorin publik, ka për detyrë të sigurojë procedurë konkurruese, nëpërmjet shpalljes publike.portalb

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments