Thursday, April 25, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniAthina propozon për Maqedoninë këtë emër të ngjitur, pa përkthim (VIDEO)

Athina propozon për Maqedoninë këtë emër të ngjitur, pa përkthim (VIDEO)

Në projekt-marrëveshjen, Athina propozon një emër kompleks, por në formën e një fjale të vetme, për të gjithë, shkruajnë mediat greke.
Sipas gazetës greke “Nea Selida”, Qeveria greke propozon një emër të ndërlikuar, të pa përkthyer për të gjitha përdorimet (erga omnes). Për shembull, vendi mund të quhet “Gornamakedonija” me një fjalë të vetme dhe dhe jo “Gorna Makedonija”, me dy fjalë.

Gazeta gjithashtu përmend shkurtimin “MK” që “Greqia nuk e pranon”. Sipas shkrimeve, shkurtesa e re mund të jetë “GO” ose “GM” (nga Maqedonia e Epërme).

“Nea Selida As celida”, në analizë, gjithashtu përmend edhe identitetin.

“Në lidhje me identitetin e qytetarëve të një vendi shumëkombësh, ata do të jenë në gjendje të vetë-identifikuar si”qytetarë të Gornamakedonija “, në mënyrë që asnjë grup etnik nuk do të mendojnë se i janë shkelur të drejtat e tyre. Sipas gazetës, Athina zyrtare dëshiron një zgjidhje të plotë për të gjitha çështjet, dhe në mesin e tyre irredentizmi, veçanërisht në tekstet shkollore.”Nea solida” komentoi se me heqjen e monumentit të Aleksandrit të Madh nga brendësia e aeroportit të Shkupit hapet rruga e ribashkimit të dy vendeve.

“Fluturimi i parë pas 12 vjetësh do të jetë diplomatik dhe do ta sjellë Nikos Kociasin në Shkup, me gjasë në mes të marsit”, shkruan gazeta.
https://youtu.be/avtzGVonPVg

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments