Sunday, May 26, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniAlarmante/ Ja sa persona kanë humbur jetën nga aksidentet deri në muajin...

Alarmante/ Ja sa persona kanë humbur jetën nga aksidentet deri në muajin gusht në RMV

Çdo vit në botë rreth 1.35 milionë njerëz humbasin jetën në aksidente trafiku, ndërsa rreth 50 milionë njerëz lëndohen. Në Maqedoninë e Veriut vitin e kaluar në aksident trafiku humbën jetën 124 persona, ndërsa të lënduar mbetën 3.834, njoftoi Këshilli Republikan për Siguri në Komunikacionin Rrugor (KRSKRR) me rastin e Ditës Botërore të Përkujtimit të viktimave të aksidenteve në komunikacion, transmeton Portalb.mk.

Kjo ditë festohet që nga viti 1993 dhe në vitin 2005 OKB-ja e shpalli atë ditë botërore e cila festohet çdo të dielë të javës së tretë të nëntorit.

Të dhënat për vitin 2023 të KRSKRR-së thonë se deri në gusht numri i të vdekurve në aksidente trafiku në rrugët e Maqedonisë është 85, ndërsa numri i të lënduarve është 2.805 – që është dukshëm më pak në krahasim me katër vitet e fundit.

“Megjithatë, sipas vizionit botëror për zero fatalitete në trafik, të gjithë së bashku duhet të ndërmarrim veprime thelbësore për të rritur sigurinë në trafikun rrugor”, tha Këshilli.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments