Tuesday, May 21, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoni13 përqind e familjeve në Maqedoni jetojnë nën çati që rrjedhin nga...

13 përqind e familjeve në Maqedoni jetojnë nën çati që rrjedhin nga shiu

Rreth 13.5% e familjeve në Maqedoni jetojnë në kushte të këqia jetësore, pra nën çatitë që rrjedhin, muret e lagura ose dritaret e thyera dhe të kalbura.
Ndërkaq në vitin 2015, 12.9% e familjeve kishin probleme me kushtet e vështira të jetesës, në vitin 2016 kjo përqindje u rrit në 13.5%, thanë nga Zyra e Statistikave Shtetërore.

Trembëdhjetë për qind e familjeve të varfëra nuk kanë një makinë larëse, pothuajse gjysma nuk posedojnë një kompjuter personal, ndërsa vetëm 39 për qind e të gjitha familjeve të varfëra kanë një veturë. Në të kundërt, edhe 99 për qind kanë një televizor me ngjyra, dhe 95 për qind kanë një telefon.

Shkalla e njerëzve të varfër është rritur në vitin 2016. Në vitin 2014 ishte 22.1%, në vitin 2015 ishte 21.5%, ndërsa në vitin 2016 21.9% e njerëzve jetojnë nën vijën e varfërisë.

Gjithsej 453.200 njerëz jetojnë nën vijën e varfërisë. Përqindja e të varfërve është dukshëm më e madhe nëse pensionet dhe asistenca sociale zbriten. Pa pension dhe asistencë sociale, varfëria do të rritet në 41 përqind, ose pothuajse gjysma e popullsisë do të jetonte nën pragun.

Më e larta është shkalla e familjes së dy të rriturve me tre ose më shumë fëmijë të varur, ose 51.2 përqind. Kjo është, më shumë se gjysma e familjeve në këtë grup, ata jetojnë dita ditës. Pastaj vjen kategoria e prindit të vetëm me fëmijët e varur, pra 37.5% e prindërve të vetëm jetojnë në varfëri./Almakos

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments