Sunday, June 16, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeShëndetësi10 arsye pse ju bien flokët

10 arsye pse ju bien flokët

Kur mendoni për rënien e flokëve, zakonisht ju shkon mendja tek ndonjë burrë i moshës së mesme. Por gratë aktualisht përbëjnë 40% të atye që kanë probleme me flokët. Duke pasur parasysh se sa humbja e flokëve mund të jetë emocionalisht e vështirë, është e rëndësishme të kuptoni pse po ndodh – dhe si ta rregulloni atë.

Arsyet janë të renditura si më poshtë.

Stresi
Nëse keni probleme që reflektojnë në gjendjen e tuaj emocionale, stresi mund të shkaktoj rënien e flokëve tuaj. Sa më shumë të theksuar që e keni stresib, aq më shumë rritet niveli i testosteronit dhe kjo mund të ndikojë në ciklin e rritjes së flokëve, thotë Anabel Kingsley, specialiste në Klinikën Philip Kingsley në Nju Jork.

Çfarë duhet të bëni: Gjeni kohë për vetë-kujdes. Është e rëndësishme të ulni nivelet e stresit. Kingsley thotë se humbja e flokëve e shkaktuar nga stresi zakonisht varet vetëm për sa kohë që vetë stresi është i pranishëm.

Shtatëzania.
Dikujt shtatzënia mund t’iu japë flokët më të mira ndonjëherë, por mos u shqetësoni nëse keni rënie flokësh pas lindjes. Kingsley thotë se 50% e grave përjetojnë humbjen e flokëve të paslindjes, pasi vetë shpërndarja është e vështirë në trup dhe ka një mungesë ekuilibri hormonesh pas shtatzënisë.3.

Anemia
Anemia është një gjendje e gjakut në të cilën trupi juaj është i mangët në hekur, prandaj nuk ka mjaft qeliza të kuqe të gjakut për të transportuar në mënyrë efikase oksigjenin në të gjithë trupin. Kjo do të thotë që mund të ketë simptoma si: lodhja , dobësi, dhe dhimbje koke gjithashtu humbje e flokëve.

Flokët “bisht” apo topuz
Flokët “bisht” apo mund të jetë mënyra më e shpejtë për të hequr qafe flokët nga fytyra, por duke e bërë shumë të shtrëngueshëm, mund të dëmtoni folikulin e flokëve që rezulton në humbjen e flokëve e njohur si alopecia tërheqëse.

Gjëndrrat tiroide
Një tiroide hipo- ose hiperactive mund të shkaktojë ndryshime drastike fizike, sidomos luhatje e peshës ose lëkurë e zbehtë, thotë Kingsley. Çfarë duhet të bëni: Bëni një test gjaku për të diagnostikuar me saktësi problemet në tiroide. Me medikamentet e duhura me recetë, nivelet e hormoneve do të kthehen në normale dhe humbja e flokëve duhet të zhduket.

Mjetet e nxehta
Përdorimi i një mjeti të nxehtë për të rregulluar ose për të zbukuruar flokët herë pas here është rutinë e rrezikshme dhe mund të shkaktojë probleme.

Nëse nuk keni tjetër zgjidhje, përdorni maskë hidratuese të flokëve që përmban përbërës natyralë, si vaji i ullirit, vaj avokado dhe ekstrakte bimore.

Humbja e peshës.
Kur humbja e peshës bëhet në mënyrë të shëndetshme, zakonisht ndodh gradualisht. Por kur kilogramet bien për një kohë të shpejtë, trupi e trajton atë si një traumë fizike, thotë Kingsley.

Përdorimi i ngjyrave
Ngjashëm me përdorimin e mjeteve të nxehta, lyerja e vazhdueshme ose përpunimi i ngjyrës së flokëve mund të çojë në fije të dobëta, më të hollëa. Kur ngjyrosni flokët tuaj, kimikatet në ngjyrë duhet të kalojnë nëpër kutikulin për pigmentin që të depozitohet. Dhe meqenëse kutikula mbron boshtin e flokëve, ngritja e saj gjatë procesit të ngjyrave mund të krijojë dëme të konsiderueshme. Çfarë duhet të bëni: Prisni 8 javë në mes të ndërrimit të ngjyrave, kështu që flokët tuaj të kenë kohë për t’u rikuperuar. Dhe investoni në disa produkte hidratuese që të sigurojnë lagështinë e duhur.

Zbokthi.
Zbokthi nuk është gjëja më e keqe që mund të ndodhë me flokët tuaj, por nëse ky është një problem i përsëritur, shtresa e krijuar në lëkurën e kokës mund të pengojë rritjen e flokëve ose të shkaktojë që flokët të bien.

Cistat në vezore
Sindroma Polycystic Ovarian, ose PCOS, është një çrregullim endokrin që ndikon në funksionin e vezoreve, por Kingsley thotë se ajo gjithashtu mund të ndikojë në flokë. “Kjo mund të rezultojë në prodhim të tepruar të androgjeneve, të cilat janë hormonet mashkullore që mund të shkurtojnë fazën e rritjes së ciklit të rritjes së flokëve”, shpjegon ajo.

Çfarë duhet të bëni: Ndërsa trajtimi PCOS mund të jetë i komplikuar, mjeku juaj mund të përshkruajë një mjekim anti androgjenik që mund të ndihmojë në ndryshimin e mosbalancimit të hormoneve dhe të shërbej si ndihmës kundër humbjes së flokëve. /MESAZHI/

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments