Zvicra ka pasaportën më të fuqishme në botë
Bota, Slider

Zvicra ka pasaportën më të fuqishme në botë

Zvicra, Japonia dhe Singapori, sipas hulumtimeve të fundit nga Henley & Partners, kanë pasaportat më të fuqishme, shkruan albinfo.ch.

Këto dy vende aziatike janë në krye të listës për udhëtimin pa viza në 189 vende të botës.

Kur bëhet fjalë për vendet e rajonit, Sllovenia është në vendin e dhjetë, Kroacia në të 20-in, Serbia 41, Mali i Zi në vendin e 47-të dhe Bosnjë e Hercegovina në vendin e 51-të.

Koreja e Jugut rrëshqiti në vendin e dytë dhe iu bashkua Finlandës dhe Gjermaninë. Një pasaportë nga secila prej këtyre tri vendeve siguron një udhëtim pa viza në 187 destinacione në mbarë botën.

Danimarka, Italia dhe Luksemburgu janë të tretë, me 186 vende për të vizituar, e ndjekur nga Franca, Spanja dhe Suedia me 185. Në fund janë Pakistani, Siria, Iraku dhe Afganistani me pasaporta e të cilave mund të udhëtojnë vetëm 25 vende pa vizë, që janë në vendin e fundit.

July 6, 2019

Struga Ekspres