Slider

Ja çfarë thotë Talat Xhaferi pas vendiimit të Ivanovit
Maqedoni, Slider

Ja çfarë thotë Talat Xhaferi pas vendiimit të Ivanovit

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferri ka reaguar lidhur me vendimin e presidentit Gjeorge Ivanov për të mos miratuar ligjin për gjuhët. Në një lidhje telefonike për ‘News24’ Xhaferri pohoi se ligji për gjuhët do kthehet në Kuvend, ndërsa shtoi se sugjerimet e Ivanov do të shqyrtohen. Mes të tjerash ai ka theksuar se votat për…

Ziadin Sela: Skënderbeu, simboli i bashkimit
Opinion, Slider

Ziadin Sela: Skënderbeu, simboli i bashkimit

Skënderbeu,simboli i bashkimit 550 vjetori i vdekjes së Heroit tonë Kombëtarë Gjergj Kastriot Skënderbeut është dëshmi për lashtësinë e Kombit tonë dhe kjo na bënë të mdihemi krenarë për historinë tonë të lavdishme përplot me heronjë dhe heroizma që kanë lënë gjurmë në historinë e Kombit tonë por dhe historinë botërore. Sigurisht se me figurën…

Burrë e grua nga Maqedonia “rruajnë” entin social në Zvicër për 300 mijë franga, ja fotografia e tyre (FOTO)
Bota, Slider

Burrë e grua nga Maqedonia “rruajnë” entin social në Zvicër për 300 mijë franga, ja fotografia e tyre (FOTO)

Një çift bashkëshortësh nga Maqedonia, që nga e mërkura do të përgjigjet para Gjykatës rajonale në Biel të Zvicrës, për shkak të mashtrimit të shfrytëzimit të ndihmave sociale. Që të dy akuzohen se nuk e kanë deklaruar shumën prej 280.000 frangash të të ardhurave. Sikurse 56-vjeçari, ashtu edhe bashkëshortja e tij 53-vjeçare, kanë refuzuar të…

Britania e Madhe themelon Ministrinë për të vetmuarit
Bota, Slider

Britania e Madhe themelon Ministrinë për të vetmuarit

Britania e Madhe ka formuar Ministrinë për të vetmuarit dhe në krye të ministrisë është emëruar Tracey Crouch, përfaqësuesja e Partisë Konservatore. Një deklaratën e qeverisë britanike thuhet se kjo ministri, në bashkëpunim me OJQ-të, do të luftojnë me problemin e vetmisë dhe izolimit social. Më tej thuhet se Zyra Kombëtare e Statistikave (ONS) do…

Ramiz Merko vendosi lule para shtatores së Skënderbeut (FOTO)
Qyteti, Slider

Ramiz Merko vendosi lule para shtatores së Skënderbeut (FOTO)

Kryetari i komunës së Strugës z. Ramis Merko, sot mori pjesë në aktivitete e shënimit të 550 vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriot Skënderbeut. Merko sëbashku me nënkryetarin e Bashkimit Demokratik për Integrim z. Izet Mexhiti për hir të kontributit të tij ndërkombëtar vendosën lule para shtatores së Skënderbeut. (Komuna e Strugës)

Ja arsyetimi i Ivanovit për mos dekretimin e ligjit për gjuhë
Maqedoni, Slider

Ja arsyetimi i Ivanovit për mos dekretimin e ligjit për gjuhë

Presidenti i shtetit Gjogji Ivanov nuk e dekretoi Ligjin për përdorimin e gjuhëve. Ai tha se ky ligj është sjellë pa debat publik, pa prezencën e opozitës dhe pa përfshirjen e ekspertëve dhe akademikëve. Ivanov vazhdon të mbaj qëndrimin se ky ligj është anti-kushtetues dhe se është sjellë për përfitimin e poenëve politik nga partitë…

Ivanov nuk e do gjuhën shqipe, ja reagimi i qeverisë
Maqedoni, Slider

Ivanov nuk e do gjuhën shqipe, ja reagimi i qeverisë

Pas vendimit të Presdidentit, Gjorge Ivanov, për të mos nënshkruar Ligjin e gjuhëve, ka reaguar Qeveria e Maqedonisë. “Nëse ndonjë qytetar ka të drejtë të flasë në gjuhën e vet amtare, me këtë fitojnë të gjithë qytetarët, ndërsa fiton edhe Republika e Maqedonisë. Qeveria e Republikës së Maqedonisë shpreh keqardhje për vendimin e Presidentit të…

1 725 726 727 728 729 1,053
Struga Ekspres