Slider

Qyteti, Slider

SE BASHKU PER STRUGEN

Lojërat shkollore me moton “Së bashku për Strugën” Strugë, 21 shkurt Nxënësit e Shkollës fillore “Vllezërit Milladinovci” nga Struga, ku mësimi zhvillohet në tre gjuhë: shqip, maqedonisht dhe turqisht, në kuadër të projektit “Së bashku për Strugën”. Mbështetur nga OSBE-ja, dhe OSBE e Zvicrës, Ministria e arsimit e shkencës së RM-së dhe Shkolla “Vllezërit Milladinovci”….

Opinion, Slider

BDI,KA NEVOJE PER FRYME VLERASH

BDI,KA NEVOJE PER FRYME VLERASH Zevendes ministri Arben Labenishti shkruan ne profilin e tij para pak castesh:Jam shprehur edhe me pare se, Dega e BDI-së në Strugë, në kuptimin e të djeshmes, të sotmes dhe të nesërmes përbën një shqetësim real i cili kërkon zgjidhje të drejtë, progresiste dhe vizionare. Jo vetem ngjarjet në zgjedhjet…

Maqedoni, Slider

KERKUAN TE ME FUSIN KOKEN NE THES

REAGON ISH KRYEMINISTRI LUBCO GEORGIEVSKI PAS ‘BOMBES’ SE TRETE. Ish kryeministri i Maqedonise ndjehet i revoltuar pas shperthimit te ‘bombes’ se trete nga Zoran Zaev dje ne konferencen per shtyp nga LSDM-ja. Georgievski shprehet:”Mediat punojne per pushtetitn,por nga keto regjistrime te bisedave telefonike mund te konstatosh se ky bashkepunim eshte i dyanshem,pra kerkohet nga pushteti…

Bota, Slider

DUBAI:NDERTESA ME E LARTE PERFSHIHET NGA FLAKET(VIDEO)

Një zjarr masiv ka përfshirë një nga ndërtesat më të larta të banimit në botë, në Dubai Zjarri sipas mediave lokale, ka shpërthyer në katin e 50-të të ndërtesës së lartë 336 metra. Zjarri raportohet të ketë filluar në mes të kullës, dhe u përhap me shpejtësi në rreth 15 kate. Mijëra njerëz janë evakuuar…

Kulturë, Slider

ZBULOHET QYTETI I IBRAHIMIT A.S

Qyteti daton që para 4000 mijë vjetëve dhe i takon periudhës në të cilën ka jetuar i dërguari i Zotit, Ibrahimi a.s. Gjatë gërmimeve në hapësirat e qytetit antik Ur, që gjendet afër qytetit irakian Nasirye, arkeologët anglez kanë zbuluar një kompleks të madh. Besohet se Ibrahimi a.s ka lindur në qytetin Ur, kryeqytetin e…

Maqedoni, Slider

FLET GRUAJA E LUBE BOSHKOVSKIT

PAS ‘BOMBES’FLET GRUAJA E LUBE BOSHKOVSKIT Pas publikimit të audio inçizimeve nga LSDM-ja, ku në bisedat në mes drejtorit të DSK-së, Sasho Mijallkovi, kryeradaktorit të TV Sitelit, Dragan Pavlloviq Llatas, si dhe pronarit të Kanal 5 Stojmenov, që sipas Zaevit ata bisedonin për montimin dhe arrrestimin e Lube Boshkovskit, ka reaguar edhe gruaja e Lube…

Maqedoni, Slider

PAS’BOMBES’,JEP DOREHEQJE GAZETARJA E KANAL 5

Gazetarja e Kanal 5 Suzana Miceva, pas bombës së tretë të publikuar nga Zoran Zaev ku përmenden edhe gatimet e lajmeve që janë bërë në Kanal 5, ka vendosur të largohet nga ky televizion. Ja reagimi i plotë i saj: “Sot e ndala angazhimin tim në Kanal 5. Të gjithë kemi arsyet tona të cilat…

Maqedoni, Slider

SHQIPTAR DHE MAQEDONAS FYEJNE SASHO MIJALLKOVIN

Shqiptar e maqedonas jane bere bashke pas pergjimeve te fundit nga LSDM-ja. Para pak castesh ka përfunduar protesta para Qeverisë së Maqedonisë, e cila pritet të vazhdojë gjatë ditës së nesërme, raporton Almakos. Në kohën e lëshimit të përgjimive para Qeverisë nga ana e aktivistëve qytetarë sonte në Shkup, në çastet që Shefi i Policisë Sekrete,…

Maqedoni, Slider

JEMI NE DUART E NJE REGJIMI TE PASHPIRT

JEMI NE DUART E NJE REGJIMI TE PASHPIRT Analisti i mirenjohur Kim Mehmeti reagon pas ‘bombes’ se trete radhazi te publikuar nga Zoran Zaev. Kim Mehmeti ne profilin e tij shkruan:”I dëgjuat përgjimet e fundit që i publikoi opozita maqedonase! U bindët në atë që e themi me vite: se ne jemi në duart e…

Maqedoni, Slider

”BOMBA” TE FUQISHME NGA ZAEVI

Bomba numer 3 e Zaevit sot ne konferencen per shtyp Lideri i LSDM-se,Zoran Zaev doli me te dhena tjera nga pergjimet te cilat tregojne  se si eshte montuar procesi gjyqesor kunder Lube Boshkovskit nga Latas,Mijallkov dhe Gruevski. Te tjera pergjime dalin kur  Gordana Jankullovska gatuante lajmet ashtu sic deshte ajo ne mediat qe kontrollohen nga…

1 1,165 1,166 1,167 1,168 1,169 1,181
Struga Ekspres