Shëndetësi

Zaev: Vendimi për të ndërprerë shtatzëninë është e drejtë e gruas (FOTO)
Maqedoni, Shëndetësi, Slider

Zaev: Vendimi për të ndërprerë shtatzëninë është e drejtë e gruas (FOTO)

Kryeministri i vendit, Zoran Zaev mbrëmë ka reaguar nëpërmjet rrjetit social Fejsbuk. Ka hyrë në fuqi Ligji i ri për ndërprerje të shtatzënisë. Me këtë Ligj, grave u mundësohen informacione të kompletuara, objektive dhe të sakta në lidhje me mënyrën e intervenimit, në ndërkohë ndërpritet barrierat administrative, gjegjësisht pritjet nga tre ditë pas informimit. Vendimi…

Pezullohet prodhimi i Nutella-së
Shëndetësi, Slider

Pezullohet prodhimi i Nutella-së

Prodhuesi i kremit prej çokollate, kompania ”Ferrero”, në Villers-Ecalles, në veri të Francës, prej gjashtë ditësh vijon të jetë e bllokuar nga punonjësit pas kërkesave për rritje të pagës, bëhet sot e ditur nga burime të sindikatave. ‘’Njëqind e gjashtëdhjetë punonjës janë në grevë që nga e hëna e kaluar. Asnjë kamion nuk hyn as…

Mjeku ka të drejtë mos t’i shërbejë personit që kërcënon
Maqedoni, Shëndetësi, Slider

Mjeku ka të drejtë mos t’i shërbejë personit që kërcënon

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni ka shkruar Ligjin e ri për dhënie të shërbimeve shëndetësore, me të cilin i jepet shumë më shumë siguri dhe kredibilitet mjekut në detyrë,shkruan Telegrafi Maqedoni. Nga ministria në fjalë për arsyetimin e ligjit thotë se është kërkesë e Dhomës së mjekëve të Maqedonisë, ku nga atje kërkojnë siguri më…

Pijet energjike një rrezik për zemrën tuaj
Shëndetësi, Slider

Pijet energjike një rrezik për zemrën tuaj

A e dini se pijet energjike janë rrezik për zemrën tuaj!? Ndonëse ju mund të konsumoni pije energjike, ju duhet të mësoni si t’i reduktoni pasi shkaktojnë dëme serioze në organizmin tuaj. Ndërkaq, shkencëtarët kanë paralajmëruar se personat që konsumojnë dy pije të mëdha në një orë mund të sëmurin zemrën e tyre. Pijet energjike…

Plagët kurrë nuk duhet ti pastroni me alkool
Shëndetësi, Slider

Plagët kurrë nuk duhet ti pastroni me alkool

Prerjet apo plagët nuk do të infektohen nëse i trajtojmë drejt, thonë mjekët e praktikës së përgjithshme Kjo do të thotë që plagët duhet shpëlarë me ujë të ftohtë dhe të pastër, kohë pas kohe të mbrohen me gazë dhe të mos irritohen me alkool dhe mjete kimike, transmeton Telegrafi. Shkaktari kryesor për infektimin e…

Ngjarje e rëndë në Vjenë, nëna serbe me vajzat e saj binjake vdesin nga uria
Bota, Shëndetësi

Ngjarje e rëndë në Vjenë, nëna serbe me vajzat e saj binjake vdesin nga uria

Një nënë bashkë me dy fëmijët binjakë me prejardhje serbe, ka gjetur vdekjen në apartamentin e saj në Vjenë të Austrisë në fillim të kësaj jave. Sipas raportit zyrtarë të policisë austriake, obduksioni kishte konstatuar se kishin vdekur si pasojë e urisë. Zëdhënësi i policisë Patrick Mayerhofer ka thënë se pas autopsisë së kryer është…

Ja pse duhet të hani vezë më shpesh
Shëndetësi, Slider

Ja pse duhet të hani vezë më shpesh

Veza është një nga ushqimet më të shëndetshme për njeriun që ka pësuar një rikthim triumfues, pas pretendimeve për rolin e saj negativ në shëndet. Vezët ofrojnë rreth 6 gramë proteinë të një cilësie të lartë. Sipas të dhënave kjo do të thotë se vezët ofrojnë të gjithë amino acidet që duhet të merrni nga…

Kafja ul rrezikun e infarktit në zemër
Shëndetësi, Slider

Kafja ul rrezikun e infarktit në zemër

Çdokush mund ta reduktojë rrezikun e sulmeve në zemër apo infarktit thjesht duke pirë një filxhan kafe më shumë në ditë, sipas një studimi të ri. Studimi thotë se me çdo filxhan kafe, pija ul rrezikun e sulmeve në zemër me 8 për qind, dhe infarktin me 7 për qind. Thjesht duke pirë dhe një…

1 2 3 4 5 82
Struga Ekspres