/div>
Loris
Dhoma-Energy Reklamo ketu!

Opinion

Opinion, Slider

BDI,KA NEVOJE PER FRYME VLERASH

BDI,KA NEVOJE PER FRYME VLERASH Zevendes ministri Arben Labenishti shkruan ne profilin e tij para pak castesh:Jam shprehur edhe me pare se, Dega e BDI-së në Strugë, në kuptimin e të djeshmes, të sotmes dhe të nesërmes përbën një shqetësim real i cili kërkon zgjidhje të drejtë, progresiste dhe vizionare. Jo vetem ngjarjet në zgjedhjet…

Opinion, Slider

”JA FUTET KOT DHE JU LATINE”

  Nga Lebit Murtishi ,,Ja futët kot dhe ju latinë”… (sarkazëm historike) 1. Po të shikojmë paanshmërisht procesin e gjatë të evolucionit, që shndërroi me sukses sojin e vjetër të majmunit në soj të ri politikanësh, nga kjo distancë historike, kur s’dihet më e s’do të dihet – kush është majmuni e kush i biri,…

Opinion, Slider

FAJIN E KA ALI AHMETI

Opinion nga botuesi i Gazetës Lajm, Fejzi Hajdari -A do të kishte mundur kaq gjatë të mbijetojë në qeveri, dhe kaq shpejtë të pasurohet Gruevski dhe Mijallkovi, pa ndihmën e BDI-së, gjë e cila solli edhe krizën e sotme ne vend ? Apo me fjalë tjera: -A do të kishte mundur lidershipi i VMRO-së, kaq…

Opinion, Slider

Lëvizja e dhjetorit 1990 ishte skenari i Sigurimit të Shtetit

Lëvizja studentore e dhjetorit 1990 ishte skenari i Sigurimit të Shtetit që e shpëtoi diktaturën komuniste nga shpërbërja e turpshme Në Shqipëri pluralizmi politik erdhi si një skenar i konceptuar nga Komiteti Qendror i PPSH dhe Sigurimi i Shtetit, i zbatuar prej këtij të fundit. Në 1989-1990 përshpejtimi befasisht i procesit tëndryshimeve politike në vendet…

Opinion, Slider

Feste vetem me flamur kombetar

Nga Bujar Murtishi Kosova, pavaresine duhej festuar vetem me flamurin kombetare. Pervjetori i ketij viti te pavaresise se Kosoves, gjen Kosoven ne nje situate te palakmueshe ekonomiko-politike, ku shume qytetare braktisen Kosoven nga kushtet tejet te renduara ekonomike. Po ashtu edhe situata politike kosovare eshte ne nje segment konfliktuoz, ku mbreteron nje qeveri  pa opozite…

Opinion, Rajoni, Slider

Kosova nuk është dashnorja jote!

Nga Kimete Berisha Kosova nuk është dashnorja jote! Zoti është ‘shpresa’. Nëse shqiptarët e kanë humbur ‘shpresën’, dhe po ikin nga Kosova, kjo do të thotë se ata e kanë humbur Zotin dhe shpirtin e tyre. Sëmundja e ‘shpresës’ u përhap me shpejtësi ndër shqiptarët e Kosovës, të cilët i nxori nga shtëpitë e tyre,…

Opinion, Slider

BDI DUHET TË KULLOHET, SHTRYDHET OSE …

Nga Musa Xh Musai Zullumi i BDI së moti është shtuar me veprimet, kundërveprimet dhe qëndrimet e saja politike antikombëtare. Zoti Ali Ahmeti, e gjatë është lista me emrat e atyre të cilët luftuan për çështje kombëtare, për Shqipëri Etnike: Skënderbeu luftoi, por nuk lakmoi pasuri, lakmija e tij ishte atdheu, Hasan Prishtina, Haxhi Zeka…

Opinion, Slider

Burgu nuk eshte i njejte per gjithe te burgosurit

Burgu nuk është i njëjtë për gjithë të burgosurit!.. 1. Menduh Thaçi i ,,opozitës”, të gjitha problemet e shqiptarëve i quan të vogla dhe të zgjidhshme me shkop magjik, nëse kthehet vet në pushtet, si dikur në ,,kohë të arta”, kur nuk la gjë ,,pa lidhur e zgjidhur”, pos integrimeve euroatlantike të shtetit pa emër…

Opinion, Slider

A PO PRITEN KONFLIKTE TË REJA NË BALLKAN !?

Savash Veliu S’kakomb tjetër të jetë marrë nëpër këmbë kaq pamëshirshëm nga shtetet fqinjë se kombi Shqiptar“, thotë Bajroni Loja gjeopolitike në botë po ndryshonë me një dinamikë të paparë e të papërsëritur deri tani. Ballkani edhe kësaj radhe duket se është poligoni ku bëhet testi i parë i lojës së re gjeopolitike në botë,…

1 62 63 64 65
error: Content is protected !!
Struga Ekspres