Opinion

Opinion, Slider

UÇK-ja e popullit dhe jo e BDI-së !

Drilon Gashi Nuk dua të flas për BDI-në e Ali Ahmetit sepse edhe po të flasim është e kotë sepse kanë mbyllur sytë, janë shurdhuar dhe janë të zhytur thellë në krim. Nuk mban mend historia shqiptare ndonjë krim më të rëndë se kjo çfarë bën BDI-ja ndaj popullit të vetë, që luftoi dhe ujiti…

Opinion, Slider

Mashtrimi i madh i Gruevskit dhe nervozizmi i Juncker-it

Nga Muhamer Pajaziti Presidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker dhe shokët e tij që drejtonin më parë këtë institucion, ndjehen të tradhtuar dhe mashtruar nga politikani i vogël e i lazdruar Nikolla Gruevski. Me të marr lajmin e aferës së përgjimeve Juncker u bë hundë e buzë dhe u rrëqeth kur dëgjoi të vërtetën…

Opinion, Slider

MAQEDONIA SI LIBANI,IRAKU APO SIRIA…

MAQEDONIA SI LIBANI,IRAKU APO SIRIA… Ndokush do te thoshte NUK ESHTE ASHTU…mbase me te drejte por ama  kur e shikon nga te gjitha aspektet e sidomos kur i percjell mediumet ato te KLASIFIKUARA SI MEDIA DORES SE DYTE (qe nuk jane drejteperdrejte nen kontrollin qeveritar) nga njera ane, dhe nga ana tjeter ku jane mediumet…

Opinion, Slider

BDI,KA NEVOJE PER FRYME VLERASH

BDI,KA NEVOJE PER FRYME VLERASH Zevendes ministri Arben Labenishti shkruan ne profilin e tij para pak castesh:Jam shprehur edhe me pare se, Dega e BDI-së në Strugë, në kuptimin e të djeshmes, të sotmes dhe të nesërmes përbën një shqetësim real i cili kërkon zgjidhje të drejtë, progresiste dhe vizionare. Jo vetem ngjarjet në zgjedhjet…

Opinion, Slider

”JA FUTET KOT DHE JU LATINE”

  Nga Lebit Murtishi ,,Ja futët kot dhe ju latinë”… (sarkazëm historike) 1. Po të shikojmë paanshmërisht procesin e gjatë të evolucionit, që shndërroi me sukses sojin e vjetër të majmunit në soj të ri politikanësh, nga kjo distancë historike, kur s’dihet më e s’do të dihet – kush është majmuni e kush i biri,…

Opinion, Slider

FAJIN E KA ALI AHMETI

Opinion nga botuesi i Gazetës Lajm, Fejzi Hajdari -A do të kishte mundur kaq gjatë të mbijetojë në qeveri, dhe kaq shpejtë të pasurohet Gruevski dhe Mijallkovi, pa ndihmën e BDI-së, gjë e cila solli edhe krizën e sotme ne vend ? Apo me fjalë tjera: -A do të kishte mundur lidershipi i VMRO-së, kaq…

Opinion, Slider

Lëvizja e dhjetorit 1990 ishte skenari i Sigurimit të Shtetit

Lëvizja studentore e dhjetorit 1990 ishte skenari i Sigurimit të Shtetit që e shpëtoi diktaturën komuniste nga shpërbërja e turpshme Në Shqipëri pluralizmi politik erdhi si një skenar i konceptuar nga Komiteti Qendror i PPSH dhe Sigurimi i Shtetit, i zbatuar prej këtij të fundit. Në 1989-1990 përshpejtimi befasisht i procesit tëndryshimeve politike në vendet…

Opinion, Slider

Feste vetem me flamur kombetar

Nga Bujar Murtishi Kosova, pavaresine duhej festuar vetem me flamurin kombetare. Pervjetori i ketij viti te pavaresise se Kosoves, gjen Kosoven ne nje situate te palakmueshe ekonomiko-politike, ku shume qytetare braktisen Kosoven nga kushtet tejet te renduara ekonomike. Po ashtu edhe situata politike kosovare eshte ne nje segment konfliktuoz, ku mbreteron nje qeveri  pa opozite…

Opinion, Rajoni, Slider

Kosova nuk është dashnorja jote!

Nga Kimete Berisha Kosova nuk është dashnorja jote! Zoti është ‘shpresa’. Nëse shqiptarët e kanë humbur ‘shpresën’, dhe po ikin nga Kosova, kjo do të thotë se ata e kanë humbur Zotin dhe shpirtin e tyre. Sëmundja e ‘shpresës’ u përhap me shpejtësi ndër shqiptarët e Kosovës, të cilët i nxori nga shtëpitë e tyre,…

1 26 27 28 29
Struga Ekspres