Opinion

Kush janë dorëzanët?
Opinion, Slider

Kush janë dorëzanët?

Dorëzanët dhe garantët e stabilitetit të “dërzhavës” Severna Makedonija,janë Ali Ahmeti dhe integristët e tij DUI-t,të cilët kanë sakrifikuar çështjen shqiptare në emër të ruajtjes së paqes dhe stabilitetit në rajon. Janë karagjozët dhe matrapazët e DUI-t, me pushtetarët e Zajkos ata,që mbi kurrizin e shqiptarëve po ndërtojnë dhe konsolidojnë shtetin që persekuton dhe shkel…

Mirësevini në vendlindjen tuaj të dashur mërgimtarë
Opinion, Slider

Mirësevini në vendlindjen tuaj të dashur mërgimtarë

Gjendemi në ditët e ardhjes së familjarëve,vëllezërve dhe motrave tona të shpërngulura në mërgim. Mërgimtari është ai i cili është larguar nga familja dhe nga vendlindja me lot dhe dhimbje, për të siguruar një jetë më normale, është ai i cili është “sakrifikuar”. Është ai i cili është larguar nga Nëna dhe Babai i tij…

Lirim Alija: “Kujdes se mund të qani”
Opinion, Slider

Lirim Alija: “Kujdes se mund të qani”

“KUJDES SE MUND TË QANI..!” Autor: Lirim Alija Tashmë është bërë e zakonshme që gjatë publikimit të ndonjë kënge të re të “këngëtarëve” tanë, si mbishkrim ta vëndojnë këtë fjali të çuditshme. Kuptohet, ata e thonë për qëllimet e tyre, pra aludojnë në përmbajtjen sentimentale të këngës se, aq prekëse është sa vështirë do mund…

Gëzuar Ditëlindjen AMERIKË!
Opinion, Slider

Gëzuar Ditëlindjen AMERIKË!

Prof. Dr. Nebi Dervishi “GEZUAR DITËLINDJEN SH.B.A.” “Me rastin e 242 vjetorit të Shpalljes së Pavarsisë 4 Korrik 1776-2018) Në mesin e datave historike që festohen në trojet shqiptare, gjithandej ku jetojnë shqiptarët, një vend të veçantë, gjithmonë duhet të zë respekti dhe falënderimi për SH.B.A-të dhe popullin Amerikan. Që ky respekt dhe falemenderim të…

Pse ky vend nuk bëhet?
Opinion, Slider

Pse ky vend nuk bëhet?

Nga JETA TOÇILA “Ky vend nuk bëhet!” Këtë fjali mund ta keni hasur shpesh jo vetëm si një slogan facebook-u, por edhe si fjalinë përmbyllëse të bisedave mes shqiptarëve mbetur brenda territorit. Të lë një shije të hidhur apo jo? Është rraskapitëse të ngrihesh nga një bisedë mes miqsh të mirë me ndjesinë tronditëse të…

Jeton Lena: Qeverisje për kriminelë,të llojit të njëjtê veç me një ngjyrë tjetër nga paraardhësit
Opinion, Slider

Jeton Lena: Qeverisje për kriminelë,të llojit të njëjtê veç me një ngjyrë tjetër nga paraardhësit

Zoran Zaev një njeri që shihej për qytetarët dhe sidomos nga Shqiptarët si një shpëtimtar i tyre,ky i njëjti po transformohet si një ogurzi për Shqiptarët dhe qytetarët e këtij rajoni të mallkuar. Pse po e them këtë,po e them këtë sepse rehati dhe respekt në këtë vend gjejnë :kriminelët ,kamataxhijtë ,vrasësit dhe të gjith…

Edhe Vagner Nushi vjen me reagim për “Struga për Struganët” (FOTO)
Opinion, Qyteti, Slider

Edhe Vagner Nushi vjen me reagim për “Struga për Struganët” (FOTO)

Vagner NUSHI “Struga për struganĕt”Jo,jo s’mbanë!S’ma kap truri! Asgjë s’na ka borxh Struga ne,kurse ne po.Më mirë të ishte “Struganĕt për strugën”. Nuk di pse më detyruan ti këthehem sirtarit,ti rikujtoj,ti numëroj :Mirënjohjet,certifikatat, shpërblimet,çmimet në festivale të ndryshme!?Vërtet ishin shumë,nuk i numëroj dot. Por ja që ka dy kategori njerĕzish.Ata qĕ punojnĕ dhe ata që…

Letra e hapur e një gruaje për bashkëshortin “Ndonjëherë, kur ti del nga dera e shtëpisë, dua të largohem”
Opinion, Slider

Letra e hapur e një gruaje për bashkëshortin “Ndonjëherë, kur ti del nga dera e shtëpisë, dua të largohem”

Ndonjëherë, kur ti del nga dera e shtëpisë, dua të largohem. (Do të kthehem përsëri, të premtoj!) Sepse ka qenë një ditë e vështirë. Një ditë e lodhshme nga ana mendore, fizike, emocionale duke u marrë me fëmijët, me shtëpinë, me punën. Ndonjëherë, kur ti del nga dera e shtëpisë, dua të vij në krahët…

Ofiqari, iku në dreq të mallkuar!
Opinion, Slider

Ofiqari, iku në dreq të mallkuar!

Shqipfolësit “nuk kanë kurrfarë motivi që të mos e paragjykojnë” Metju Nimicin, pavarësisht se nuk na pyet e nuk na konsulton njeri. Shqiptarët nuk kanë asnjë motiv për të qenë neutralë, sehirxhi dhe, në instancë të fundit, edhe hazërxhinj…, nuk kanë nevojë, sepse nëse do vazhdojmë të hiqemi si të tillë, atëherë në një të…

1 19 20 21 22 23 41
Struga Ekspres