/div>
Loris
Dhoma-Energy Reklamo ketu!

Maqedoni

UNESCO ndërpret ndërtimin e rrugës Strugë-Trebenishtë, ja pse
Maqedoni, Slider

UNESCO ndërpret ndërtimin e rrugës Strugë-Trebenishtë, ja pse

Me rekomandimin e UNESCO-s është ndërprerë realizimi i projekteve për ndërtimin e 8.5 kilometrave të rrugës nga Struga deri në Trebenishtë. Kjo rrugë duhej të lidhej me autostradën në ndërtim e sipër Ohër – Kërçovë, por edhe me rrugën e shpejtë nga Ohri nëpërmjet Peshtanit në Shën Naum, që duhej të kalojë nëpër Parkun Kombëtar…

“Sputniku” rus ‘flet shqip’ pas zyrtarizimit të gjuhës shqipe: Mirë se vini në Maqedoni
Maqedoni, Slider

“Sputniku” rus ‘flet shqip’ pas zyrtarizimit të gjuhës shqipe: Mirë se vini në Maqedoni

Ligjin për dygjuhësinë sipas të cilit gjuha shqipe dhe maqedonase janë të barabarta nuk mund ta parandalojë presidenti i Maqedonisë, edhe pse ky ligj është shkak i të ashtuquajturës fazë e federalizmit të Maqedonisë.Kështu shkruan… Ligjin për dygjuhësinë sipas të cilit gjuha shqipe dhe maqedonase janë të barabarta nuk mund ta parandalojë presidenti i Maqedonisë,…

Ky fshat shqiptar në Maqedoni proteston kundër bastoreve në vend (FOTO)
Maqedoni, Slider

Ky fshat shqiptar në Maqedoni proteston kundër bastoreve në vend (FOTO)

Banorët e fshatit Vrapçisht kanë protestuar kundër bastoreve sportive që gjenden në këtë fshat, gjegjësisht kanë kërkuar mbylljen e tyre. Ata bllokuan rrugën e cila kalon pranë objektit të Komunës së Vrapçishtit. Në krahë të banorëve ka dalë edhe kryetari i Komunës së Vrapçishtit, Isen Shabani, i cili u dërgoi mesazh institucioneve të nivelit qendrorë…

Pendohet Bullgaria, ndryshon emrin e Maqedonisë
Maqedoni, Slider

Pendohet Bullgaria, ndryshon emrin e Maqedonisë

Bullgaria do t’i referohet Maqedonisë si ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë, gjatë presidencës gjashtë-mujore të BE-së në Sofje. Beta njoftoi të hënën, duke cituar faqen e internetit të Nova TV të Maqedonisë. Raporti thotë se deklarata u bë nga ambasadori i Bullgarisë në Bruksel, Dimitar Chançev, i cili shpjegoi se ky ishte detyrimi i vendit të…

Reshje të borës në Kodrën e Diellit dhe Mavrovë, dukshmëri e zvogëluar në disa vende
Maqedoni, Slider

Reshje të borës në Kodrën e Diellit dhe Mavrovë, dukshmëri e zvogëluar në disa vende

Komunikacioni në vend po zhvillohet nëpër rrugë kryesisht të lagështa. Reshje të borës me intensitet të dobët ka në Mavrovë dhe në Kodrën e Diellit, por nuk shtresohet nëpër rrugë. Dukshmëri e zvogëluar prej 50 deri më 100 metra ka në drejtimet rrugore Lisec – Kodra e Diellit, Mavrovë, Strazhë, Gjavato dhe Pletvar, informojnë nga…

“Huliganja” maqedonase uron miqtë shqiptarë: Duhet të qerasni bakllava për Ligjin e gjuhëve!
Maqedoni, Slider

“Huliganja” maqedonase uron miqtë shqiptarë: Duhet të qerasni bakllava për Ligjin e gjuhëve!

Ivana Bozhinovska, aktiviste e cila deklarohet me profesion “huligane”, ka shkruar status në facebook me doza humori lidhur me ligjin për përdorimin e gjuhëve. Ajo flet pa komplekse, duke theksuar se 3 vite e gjysmë ka punuar për shqiptarë dhe lavdëron korrektësinë e tyre për pagesën e rrogës. “Deri te miqtë shqiptarë (jo shiptari): Ja…

Tragjedi e madhe: Humb jetën foshnja tre javëshe
Maqedoni, Slider

Tragjedi e madhe: Humb jetën foshnja tre javëshe

Tragjedi e madhe ka ndodhur në një shtëpi në rrugën “Bërsjaçka Buna” në Shkup. Policia njofton se të enjten në ora 9 e 30 minuta, nëna me iniciale A.S. është zgjuar nga gjumi dhe e ka vërejtur foshnjën e vetë të vdekur, pa shenja jete. Rastin e ka paraqitur vetë nënan në polici, rreth orës…

1 554 555 556 557 558 701
Struga Ekspres