/div>
Loris
Dhoma-Energy Reklamo ketu!

Maqedoni

Faktor: PDSH merrë një ministri të rëndësishme?!
Maqedoni, Slider

Faktor: PDSH merrë një ministri të rëndësishme?!

PDSH është afër hyrjes zyrtare në Qeverinë e koalicionit LSDM dhe BDI, pasi që kjo parti në disa raste ka përkrahur me votë maxhorancën aktuale për ligje të rëndësishme, shkruan portali Faktor. PDSH siç thuhet ka shprehur gatishmëri për të përkrahur të gjitha proceset reformatore, duke mos kushtëzuar deri tani qeverisjen aktuale por edhe duke…

Sot do të dëgjohen 16 përgjime të papublikuara
Maqedoni, Slider

Sot do të dëgjohen 16 përgjime të papublikuara

16 përgjime të papublikuara deri më tani, si edhe 10 të tjera që publiku i ka dëgjuar, do të ridëgjohen në seancën e radhës të lëndës “TNT” të Prokurorisë Speciale Publike (PSP). Përveç bisedave që kanë një kohëzgjatje prej mbi një orë, do të lexohen edhe SMS porositë që janë shkëmbyer ndërmjet të akuzuarve, të…

Plaçkitet marketi me armë në mes të qytetit
Maqedoni, Slider

Plaçkitet marketi me armë në mes të qytetit

Një ngjarje e rëndë mbrëmë ka ndodhur në një market në bllok 77 në bulevardin Iliden në Tetovë. Persona me maska kanë kryer vjedhje në një market në momentin e mbylljes së marketit duke vjedhur diku rreth 50 mijë denarë nga arka. “Persona me maska dhe të armatosur mbrëmë diku rreth orës 22 kanë kryer…

Maqedoni, vitin e kaluar jetën e kanë humbur 34 këmbësorë, 5 çiklistë dhe 7 motoçiklistë
Maqedoni, Slider

Maqedoni, vitin e kaluar jetën e kanë humbur 34 këmbësorë, 5 çiklistë dhe 7 motoçiklistë

Në vitin 2017, në rrugët e Republikës së Maqedonisë, jetën e kanë humbur 34 këmbësorë, pesë çiklistë dhe shtatë motoçiklistë, thonë nga Këshilli Republikan për Siguri në Komunikacionin e Rrugëve. Numri i çiklistëve dhe motoçiklistëve të cilët e humbin jetën është ulur për 50 për qind në krahasim me vitin 2016, ndërsa numri i këmbësorëve…

Gjenden të vdekur dy persona në Maqedoni
Maqedoni, Slider

Gjenden të vdekur dy persona në Maqedoni

Në Ministrinë e Punëve të Brendshme (MPB) janë raportuar dy raste të vdekjeve, një në Shkup dhe një tjetër në Manastir. Në rastin e parë bëhet fjalë për një shkupjane e moshës 82 vjeçare, kurse në rastin e dytë bëhet fjalë për një shtetas 71 vjeçarë nga Norvegjia. Gruaja V.T është gjetur e vdekur në…

ASH kërkon tryezë të përbashkët të partive politike shqiptare
Maqedoni, Slider

ASH kërkon tryezë të përbashkët të partive politike shqiptare

Partia Aleanca për Shqiptarët thekson se është kundër çdo emërtimi me elementin sllav dhe që nuk pasqyron realitetin multietnik të vendit. Në një reagim për Politiko.al, Aleanca kërkon nga partitë shqiptare në Maqedoni që të ulen në tryezë të përbashkët dhe të dalin me një qëndrim për çështjen e emrit. “Aleanca për Shqiptarët ka treguar…

SHBA-të falënderojnë Maqedoninë
Maqedoni, Slider

SHBA-të falënderojnë Maqedoninë

Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) ka shprehur falënderime për Maqedoninë, për përfshirjen e saj në veprimin e përbashkët të shumë shtetve, për largimin e diplomatëve rus, në mbështetje të Britanisë së Madhe. Kjo valë largimesh erdhi pas helmimit të një spiuni të dyfishtë në Britani të Madhe, përcjell Telegrafi. Një zyrtar i lartë i DASH-së…

Tabelat e aeroportit edhe në gjuhën shqipe
Maqedoni, Slider

Tabelat e aeroportit edhe në gjuhën shqipe

Në aeroportin e Shkupit është vendosur mbishkrimi me emrin e ri Aeroporti ndërkombëtar i Shkupit, por shkronjat janë me fontin e njëjtë sikurse që ishin deri kur quhej “Aleksandri i Madh”. Qeveria po e realizon këtë në shenjë të vullnetit të mirë në raportet me Greqinë. Kurse shkronjat e emrit të vjetër u larguan më…

1 552 553 554 555 556 767
error: Content is protected !!
Struga Ekspres