Maqedoni

Bilall Kasami: Zaevi të respektoj marrëveshjen, në letërnjoftime të shkruhet ”shqiptar” (VIDEO)
Maqedoni, Slider

Bilall Kasami: Zaevi të respektoj marrëveshjen, në letërnjoftime të shkruhet ”shqiptar” (VIDEO)

Kreu i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami sot përmes një press konference ka paralajmëruar se para disa ditëve, në Kuvendin republikan, qeveria e udhëhequr nga Zoran Zaev ka dorëzuar iniciativë për ndryshim të ligjit të dokumentave personale, respektivisht të ligjit për letërnjoftime pa e futur edhe grafën e përkatësisë etnike, ku sipas tij nuk e ka…

Shtrenjtohet nafta dhe benzina
Maqedoni, Slider

Shtrenjtohet nafta dhe benzina

Benzina Euro Super BS 95 shtrenjtohet për një denar ndërsa Euro Super BS 98 dhe Euro Dizel shtrenjtohen për gjysmë denari. Kështu që nga mesnata një litër Euro Super BS 95 do të shitet për 68.50 denarë për litër, Euro Super BS 98 do të shitet 70.50 denar për litër dhe Euro Dizeli do të…

Mickoski: Nuk jam i informuar për takimin në Ohër, s’kemi alternativë tjetër përveç BE-së
Maqedoni, Slider

Mickoski: Nuk jam i informuar për takimin në Ohër, s’kemi alternativë tjetër përveç BE-së

Derisa kryeministri Zoran Zaev, në Ohër bashkë me liderët e rajonit po zhvillonin takimin e quajtur “Shengeni Ballkanik”, shefi i opozitës Hristijan Mickovski, doli në një konferencë për media nga e cila theksoi se Maqedonia nuk ka alternativë tjetër, pos anëtarësimit të plotfuqishëm në NATO dhe BE. Duke iu referuar takimit në Ohër, Mickoski tha…

Zoran Zaev: Ballkani po ndryshon, po bëhet vend më i mirë për jetesë
Maqedoni, Slider

Zoran Zaev: Ballkani po ndryshon, po bëhet vend më i mirë për jetesë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç kanë dalë në një konferencë të përbashkët për mediat pas takimit të përbashkët në Ohër. Zaev mes tjerash theksoi se iniciativa e liderëve të Ballkanit Perëndimorë përforcon agjendën evropiane në Ballkan, duke mundësuar përshpejtimin e zbatimit të…

Nesër në Ohër takohen Zaev-Rama-Vuçiq
Maqedoni, Slider

Nesër në Ohër takohen Zaev-Rama-Vuçiq

Kryeministri Zoran Zaev është nikoqir i takimit trilateral të punës të liderëve nga Ballkani Perëndimor që nesër do të mbahet në Ohër. Në takim do të marrin pjesë edhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dhe kryeministri i Shqipërisë Edi Rama. Agjenda parasheh në Ohër të mbahet mbledhja e punës në të cilën përveç tre liderëve…

Aksident tragjik, humb jetën 36-vjeçari
Maqedoni, Slider

Aksident tragjik, humb jetën 36-vjeçari

Më 08.11.2019 në orën 14:30 në autostradën Kumanovë – Veles, në kryqëzimin drejt Petrovecit, D.B. (36) nga Kumanova, deri sa po drejtonte makinën e tip “Opel Corsa”, me targa të Veles, ka humbur kontrollin dhe ka dalë nga rruga. D.B. ka ndërruar jetë në vendngjarje, ndërsa mjeku i ndihmës së shpejtë ka konstatuar vdekjen. Me…

ASH: Në vend të shqiptarëve punësohen maqedonas (VIDEO)
Maqedoni, Slider

ASH: Në vend të shqiptarëve punësohen maqedonas (VIDEO)

Aleanca për Shqiptarët akuzon se në vend të shqiptarëve, në institucione punësohen maqedonas. Nga kjo parti theksojnë se në dokumentin që kanë siguruar, flitet qartë se si në spitalin e fëmijëve “13 Nëntori” në Shkup, vendet e punës së një shqiptari dhe një romi i kanë zënë dy maqedonas. ASH-ja vlerëson se me këtë veprim…

Zekiri flet për herë të parë për gruan e tij maqedonase: Bisera agjëron 30 ditë të Ramazanit bashkë me mua
Maqedoni, Slider

Zekiri flet për herë të parë për gruan e tij maqedonase: Bisera agjëron 30 ditë të Ramazanit bashkë me mua

Deputeti i LSDM-së, Muhamet Zekiri ka folur për herë të par pas martesës me ish gazetaren, Bisera Jordanovska. Në një intervistë për gazetën maqedonase, Fokus, ai ka rrëfyer shumë gjëra për jetën e tyre të përbashkët ku mes tjerash ai flet edhe për festat dhe traditat. “Njëjtë i pranojmë, i rrespektojmë dhe kënaqemi me to”,…

1 2 3 4 5 597
Struga Ekspres