Maqedoni

Qeveria hungareze për Alsat: Azilin e Gruevskit e pranuam për arsye sigurie
Maqedoni, Slider

Qeveria hungareze për Alsat: Azilin e Gruevskit e pranuam për arsye sigurie

Nikolla Gruevski ka dorëzuar kërkesë për azil tek autoritetet kompetente hungareze. Informacionin për Alsat e konfirmuar kabineti i kryeministrit të Hungariz, Vikor Orban. “Ish kryeministri i Maqedonisë ka deklaruar arsyet për mundësimin e statusit të refugjatit në Hungari. Duke pasur parasysh se Gruevski ka qenë për 10 vite kryeministër dhe duke marrë në konsideratë rrethanat…

Prej nesër duhet me pajisje dimërore në automjete
Maqedoni, Slider

Prej nesër duhet me pajisje dimërore në automjete

Nesër fillon të vlejë obligimi për posedim të domosdoshëm të pajisjes dimërore në automjete, i cili do të vlejë deri më 15 mars të vitit të ardhshëm. Këshilli republikan për siguri të komunikacionit në rrugë sot u bëri thirrje vozitësve të jenë përgjegjës dhe ta respektojnë obligimin ligjor. “Edhe pse kushtet e motit ende janë…

Gruevskit i ulet rroga e deputetit për 5%
Maqedoni, Slider

Gruevskit i ulet rroga e deputetit për 5%

Deputetit që mungon më së paku tre herë një pas një në seancat e Kuvendit, i hiqen 5% nga rroga Në koordinim te kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi, u mor konkludimi se deputeti Nikola Gruevski, prej ditës së sotme konsiderohet si mungues pa arsyetim, duke i marrë parasysh informatat e organeve…

Ikja e Gruevskit: Sela kërkon dorëheqjen e qeverisë së Zaevit dhe formimin e një qeverie ekspertësh
Maqedoni, Slider

Ikja e Gruevskit: Sela kërkon dorëheqjen e qeverisë së Zaevit dhe formimin e një qeverie ekspertësh

Lideri i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, ka kërkuar përgjegjësi nga kryeministri Zoran Zaev dhe nga qeveria që të japin dorëheqje për shkak të ikjes së Nikolal Gruevskit nga Maqedonia në Greqi. Sipas Selës, ikja e Gruevskit është “një montim politik klasik, që ka për qëllim të lirohen nga përgjegjësia e njerëzve që sot duhej…

Gruevski ndodhet në vilën e kryeministrit hungarez
Maqedoni, Slider

Gruevski ndodhet në vilën e kryeministrit hungarez

Ish-kryeministri Nikolla Gruevski aktualisht ndodhet në vilën e kryeministrit hungarez dhe mbështetësit të tij, Viktor Orban. Gruevski kaloi mbrëmjen e parë në Hungari në “Hotel Corinthia” në Budapest. Ish-kryeministri tha se do të kërkonte azil në Hungari, sepse, siç vuri në dukje, ai ka pasur kërcënime për jetën e tij.

Mile Janakieski dhe Kiril Bozhinovski dërgohen në Shutkë
Maqedoni, Slider

Mile Janakieski dhe Kiril Bozhinovski dërgohen në Shutkë

Mile Janakieski dhe Kirill Bozhinovski janë dërguar në paraburgim me kërkesë të PSP-së. Vendimin e tillë e ka sjellë Gjykata Penale. Prokurorja Speciale Katica Janeva në 1tv tha se deri tani nuk kanë kërkuar paraburgim ngase të dytë kanë respektuar masat e përkujdesjes. Të dy janë nën hetim në lëndën “Talir” ndërsa janë të akuzuar…

Edhe Jankullovska dënon ikjen e Gruevskit
Maqedoni, Slider

Edhe Jankullovska dënon ikjen e Gruevskit

Pas Mile Janakieskit, edhe ish-ministrja e Punëve të Brendshme, Gordana Jankulovska e ka dënuar ikjen e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski drejt Hungarisë. “Unë jam në Maqedoni dhe nuk do të më shkonte kurrë në mendje të ikja kudoqoftë”, tha Gordana Jankulovska për TV21. Ajo shpreh se do të vazhdojë të marrë pjesë në seancat gjyqësore.

Janakievski: Unë nuk jam sikur Gruevski që të arratisem!
Maqedoni, Slider

Janakievski: Unë nuk jam sikur Gruevski që të arratisem!

Ish ministri i Transportit dhe Lidhjeve Mile Janakievski ka deklaruar se nuk do të ikë edhe ai sikur ish shefi i tij, Nikolla Gruevskit. Janakievski ka thënë se ai nuk planifikon të largohet nga Maqedonia dhe se ai është aktualisht në Shkup, duke njoftuar shfaqjen e seancës dëgjimore për nesër. Por, dikur edhe Gruevski pat…

Hungaria e konfirmon: Gruevski ka kërkuar azil politik (VIDEO)
Maqedoni, Slider

Hungaria e konfirmon: Gruevski ka kërkuar azil politik (VIDEO)

Hungaria konfirmoi se ish kryeministri, Nikolla Gruevski ndodhet në Budapest dhe se ka kërkuar azil politik nga autoritetet hungareze. Përmes një komunikate për media, Ministria e Jashtme e Maqedonisë njofton se gjatë ditës ka thirrur ambasadorin hungarez, Llasllo Duks i cili në takim me sekretarin shtetëror, Viktor Dimovski ka konfirmuar saktësinë e informatës së plasuar…

Lajmi i fundit: MPB konfirmon se Gruevski gjendet në Hungari
Maqedoni, Slider

Lajmi i fundit: MPB konfirmon se Gruevski gjendet në Hungari

Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë zyrtarisht ka konfirmuar se ish kryeministri Nikolla Gruevski gjendet në Hungari, njofton “Zhurnal”,përcjell Struga Ekspres. MPB ka marrë informacion në rrugë zyrtare se Gruevski aktualisht gjendet në Hungari dhe ka kërkuar azil politik në këtë shtet. Cilat janë procedurat e mëtutjeshme që do të ndjeken, pritet të mësohen…

1 2 3 4 5 346
Struga Ekspres