Sunday, June 16, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeShqipëriXhamia mbi 350 vjeçare e mbuluar nga ferrat - degradimi erdhi pas...

Xhamia mbi 350 vjeçare e mbuluar nga ferrat – degradimi erdhi pas viteve ‘90


E ndërtuar mbi 350 vite më parë, xhamia në fshatin Vokopolë të Bashkisë së Poliçanit është një tjetër monument kulture i trashëguar që shkon drejt shkatërrimit.

Xhamia është ndërtuar në qendër të fshatit piktoresk, por rruga është e mbuluar me ferra. Edhe pse e lënë pas dore, kur e sheh nga larg, xhamia dallon për karakteristikat e një ndërtese qindravjeçare, me mure të fortë, ndërtuar me gurë të bardhë e të latuar.

Çatia, që u ka rezistuar kohërave, ka formë të veçantë në krahasim me xhamitë e tjera. Muret brenda saj kanë harqe e qemere dhe në vendin ku kryheshin ritet, ende ka gjurmë të shkrimeve apo ornamente të pikturuara gjatë kohës kur u ndërtua, raporton Tch.

Xhamia shërbeu si objekt kulti deri në vitet e para të sistemit komunist dhe në vitin 1949 u kthye në shkollë, por pas viteve ‘90 nisi degradimi i shpejtë i saj. Fillimisht iu vodhën dritaret, u shkatërruan pikturat dhe gjithçka e gdhendur brenda saj.

Kryeplaku i fshatit Vokopolë pohon se kjo ka qenë një vepër muzeale shumë e bukur, që nuk u shkatërrua gjatë viteve të diktaturës e që u kthye në këto vite thuajse në gërmadhë.

Restaurimi i këtij objekti do të shtonte një atraksion më shumë në këtë fshat me bukuri natyrore, por që fatkeqësisht u kujtohet pushtetarëve vetëm atëherë kur u duhet vota.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments