Tuesday, April 23, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeSportSuper talenti shqiptar nga Maqedonia që po çmendë zviceranët

Super talenti shqiptar nga Maqedonia që po çmendë zviceranët

NEUE ZURCHER ZEITUNG SHKRUAN PER FUTBOLLISTIN SHQIPTAR

Super talenti shqiptar nga Maqedonia që po çmendë zviceranët
Talenti shqiptar 18-vjeçar nga Maqedonia që është aktivizuar te FC Grasshoppers i Cyrihut, ka bërë një hap të rëndësishëm duke kaluar nga juniorët në ekipin e parë. Por, edhe juniorët e ekipit përfitojnë nga pasardhësi i migrantëve nga Maqedonia.

Nga fundi i shtatorit, përgjegjësit e FC Grasshoppersit kanë pasur kënaqësinë e madhe që të nënshkruajnë kontratë katërvjeçare me talentin shqiptar 18-vjeçar, Nedim Bajrami. Për afirmimin e tij ndoshta ka ndikuar babai i tij i cili në një intervistë televizive kishte deklaruar se afirmimi i djalit të tij ishte më primare se sa paratë. Dhe ky afirmim është tepër premtues.

Të shtunën në ndeshjen kundër ekipit të Lausanne-Sport, kapiteni shqiptar i Kombëtares zvicerane U-19, e intensifikoi tempon e lojës duke krijuar hapësirë në fushë të gjelbër dhe duke ndihmuar Jeffren për të shënuar. GC fitoi ndeshjen me 2:0.
Gjatë kësaj ndeshje Nedimi luajti ashtu siç kishte dashur trajneri i ekipit Murat Yakin: Ai është dashur ta thyejë lojën e mysafirëve me përpjkejet e tij fizike. “Është një djalosh i mirë, i cili gjithnjë është duke përparuar”, ka deklaruar trajneri për “NZZ” pas ndeshjes, përcjellë “Shtegu.com”. Edhe gjatë pjesës së dytë të sezonit, ai ishte aktivizuar në konkurrencën e shumë të rinjve dhe shpeshëherë angazhimet e tij kanë qenë të stërngarkuara, pasi ekipit i kërcënohej largimi nga rangu më i lartë i futbollit zviceran.
Ekipit i kishte humbur orientimi pas largimit të trajnerit suedez Kim Källström, por tashmë kjo është një periudhë e shkuar dhe çdo gjë është duke funksionuar si është më së miri. Nën udhëheqjen e Yakinit, djaloshi shqiptar e ka ndryshuar pozitën duke kaluar në sulmues, ndërsa paraprakisht ka luajtur në mesfushë. Për angazhimin e tij, kolegët kanë vetëm fjalë miradie: Nedimi është një super yll me talent të pashoq”, ka pohuar kapiteni i ekipit Vilotiç.
Nedim Bajrami është rritur në Zvicër, gjyshi i tij para shumë vitesh ka ardhur këtu nga Maqedonia. Me te ai ka një marrëdhënie të shkëlqyeshme, ndërsa për shkak të shëndetit të dobët, ai e viziton dhe e ndihmon shumë shpeshë.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments