Thursday, April 25, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniShteti ia merr fëmijët nënës nga Strumica, ku katër vjeçarja u rrah...

Shteti ia merr fëmijët nënës nga Strumica, ku katër vjeçarja u rrah keq

Ministria e Punës dhe Politikës Sociale ka caktuar kujdestar zyrtar për tre fëmijët e mitur nga familja e vajzës katërvjeçare e cila është vendosur në Klinikën Nënë Tereza për të pestën ditë.

Një ekip i Qendrës për Çështje Sociale ka dalë në terren dhe ka konstatuar se për fëmijët përkohësisht kujdestar ka qenë gjyshi i tyre dhe ka nisur procedura për vendosjen e tyre në familje kujdestare.

Nga Ministria e Punës dhe Politikës Sociale thonë se familja nuk është e regjistruar në sistem, për shkak se kanë qëndruar përkohësisht në Strumicë dhe nuk kanë pasur dokumente personale, kështu që nuk ushtrojnë të drejtat sociale dhe mbrojtjen e fëmijëve. Sipas informacioneve të MPPS-së, gjatë ditëve të ardhshme të punës rasti do të vazhdojë të monitorohet dhe do të ndërmerren masa ligjore për mbrojtjen e fëmijëve.

Fëmija katër vjeçar nga Strumica, ishte sjellur në Spitalin e Shkupit në gjendje të rëndë shëndetësore pas një sulmi fizik.

– Në orën 02:30 të ditës së djeshme në SPB Strumicë është raportuar se në Spitalin e Përgjithshëm të Strumicës në ora 00:58 është sjellë një fëmijë katërvjeçar në gjendje të rëndë shëndetësore. Është transferuar në Kompleksin e klinikave “Nënë Tereza” në Shkup, ku nga ana e mjekut është konstatuar se fëmija është sulmuar fizikisht, sqarojnë MPB.

Për ngjarjen është njoftuar një inspektor për delikuencën e të miturve nga Departamenti i Çështjeve Penale në DPB Center dhe Bit Pazar. Pasi çështja të jetë zbardhur dhe dokumentuar plotësisht, do të pasojë një dorëzim përkatës.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments