Saturday, May 25, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniShqiptarët nuk do të pranojnë emra që nuk përkojnë me historinë e...

Shqiptarët nuk do të pranojnë emra që nuk përkojnë me historinë e tyre

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti në emisionin ”200” në Alsat-M ka folur për ngjarjet e fundit në vend, për Ligjin për gjuhët dhe për skenën politike në Maqedoni.
Ahmeti në mes tjerash në emision tha ”Shqiptarët nuk do të pranojnë emra që nuk përkojnë me historinë dhe me pozitën e vendit. Shqiptarët nuk do të jenë indiferent në çështjen e emrit. Ky është vendi jonë, shteti jonë.”

”Pushteti i kaluar nuk ka pas guxim t’i qaset seriozisht çështjes së emrit. Ky pushtet tani ka guxim dhe e ka parasysh vullnetin e qytetarëve dhe ndërkombëtarëve për këtë problematikë” tha Ahmeti mes tjerash.

Ahmeti tha se vrasja e liderit serb në Kosovë, Oliver Ivanoviq është vetëm një rast i izoluar dhe asesi nuk mund të ndikojë në marrëdhëniet mes shteteve të Ballkanit. ”Shumë çështje e rajonit kanë hyrë në binarë.”

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments