Wednesday, June 12, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeBotaSHBA-ja ofron deri në pesë milionë dollarë për “kokën” e vëllait të...

SHBA-ja ofron deri në pesë milionë dollarë për “kokën” e vëllait të El Chapos

Departamenti Amerikan i Shtetit njoftoi se do të japë pesë milionë dollarë për informacion që do të ndihmonte autoritetet të kapnin dhe dënonin katër anëtarët kryesorë të kartelit meksikan të drogës Sinaol, përfshirë Aurelian Guzman Luer, vëllain e mbrojtësit famëkeq të kësaj organizate kriminale Joaquim El Chap Guzman.

Përveç tij, në listë janë edhe Ruperto Salgeiro-Nevarez, Jose Salgeiro-Nevarez dhe Heriberto Salgeiro-Nevarez dhe të katër “operojnë” nën kujdesin e kartelit Sinaol.

“Të katër ata akuzohen për shkelje të ligjeve të SHBA-së për drogën, përfshirë konspiracionet ndërkombëtare për shpërndarjen e marihuanës, kokainës, metamfetaminës dhe fentanilit”, njoftoi Departamenti i Shtetit, raporton cnn.

Kush është vëllai i El Chapos?

Aureliano Guzman Loera, i njohur si “El Guano”, ishte përgjegjës për organizimin e tregtisë së drogës në veri të Meksikës, por edhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, dhe kështu u akuzua për trafik droge në Arizona dhe Teksas.

Sipas mexicanist, Aureliano fshihet në rrafshnaltat e Sinaolit dhe siç ka thënë gazetari që ka arritur të bisedojë me të, ai është shumë analitik, mosbesues dhe i ftohtë frikshëm, transmeton Telegrafi.

Ai mori drejtimin e kartelit pas rënies së vëllait të tij. Në atë kohë, agjentët e njësisë amerikane për subvencionimin e trafikut të drogës, DEA, ishin kryesisht në thembër të këtij klani.

Përveç akuzave të mësipërme, ai akuzohet edhe për trafikim njerëzor. Po ashtu, deklarata e Departamentit të Shtetit vjen në të njëjtën kohë kur Ministria e Drejtësisë publikon një aktakuzë ku i akuzon për shkelje të ligjeve ndërkombëtare për trafikimin e qenieve njerëzore.

Kujtojmë që Shtetet e Bashkuara dhe Meksika kanë bashkëpunuar për më shumë se një dekadë në luftën kundër trafikut të drogës nën një program të quajtur Iniciativa Merida, me Shtetet e Bashkuara që ofrojnë fuqi ushtarake zjarri, mbështetje teknike dhe trajnime sigurie.

Më shumë se 300 mijë njerëz janë vrarë në përleshjet midis policisë dhe anëtarëve të karteleve meksikane të drogës që kur qeveria u regjistrua në luftën kundër drogës në vitin 2006. /Telegrafi/

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments