Thursday, April 25, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniRritet numri i martesave mes shqiptarëve dhe maqedonasve

Rritet numri i martesave mes shqiptarëve dhe maqedonasve

Sipas statistikave zyrtare në vitin 2017 në Republikën e Maqedonisë kanë lindur 7774 fëmijë që kanë nënën shqiptare.
Prej tyre 196 e kanë babanë maqedonas, 83 të nacionalitetit turk, 10 romë dhe 2 fëmijë e kanë babain serb.

Nga rezulton se në Maqedoni ka filluar të rritet numri i martesave mes shqiptarëve dhe maqedonasve.

Bazuar në këto të dhëna, vërehet se edhe 47 shqiptarë gjatë këtij viti janë martuar me maqedonase dhe kanë lindur fëmijë.

Megjithëse në përqindje, rezulton të jetë numër i vogël, shifrat flasin për rritje të martesave mes dy komuniteteve më të mëdha në Maqedoni./Express/

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments