Monday, May 27, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniRriten çmimet e frutave dhe perimeve në RMV

Rriten çmimet e frutave dhe perimeve në RMV

Çmimet e ushqimeve u rritën lehtë në prill pasi çmimet më të larta për mishin, vajrat vegjetale dhe drithërat tejkaluan çmimet më të ulëta të sheqerit, qumështit dhe produkteve të qumështit, tha Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë (OUB) e Kombeve të Bashkuara.

Indeksi i çmimeve të OUB-së të shportës së produkteve ushqimore bazë në muajin prill u rrit me 0.3 pikë krahasuar me vlerën e rishikuar për muajin mars dhe shënoi mesatarisht 119.1 pikë. Kjo do të thotë se në bazë mujore janë rritur me 0.3%.

Në muajin mars, shporta e produkteve ushqimore bazë u shtrenjtua në baza mujore, për herë të parë që nga shtatori 2023, me 1.2%, tregojnë të dhënat e OUB.
Krahasuar me prillin e kaluar, çmimet janë më të ulëta për 9.6%. Mishi u shtrenjtua në muajin prill në baza mujore, me 1.6% krahasuar me muajin mars, çka është reflektim i çmimeve më të larta të shpendëve, viçit dhe deles.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments