Saturday, June 3, 2023
Nabizi KUPA
Lulzimi3
trim2
Nati-Trans4
HomeShqipëriRrezikohet shembja e 12-katëshit në Durrës, inxhinieri jep alarmin

Rrezikohet shembja e 12-katëshit në Durrës, inxhinieri jep alarmin

Në qendër të Durrësit ndodhet ky pallat 12 katësh që rrezikon të shembet për shkak të dëmtimeve që ka pësuar në katet e para të tij.
Në këtë objekt në lagjen 17 që është ndëruar vitet e fundit banojë 285 familje. Pjesa më e madhe e banorëve që prej ditës së parë i kanë braktisur banesat, duke larguar me shpejtësivetëm pak orendi që mundën.
Të shqetësuar e në ankth, familjarët kanë pritur fjalën e ekspertëve për të mësuar fatin e shtëpive të tyre. Dhe lajmi i keq erdhi këtë të dielë. Pasi ispektoi gjendjen e godines 12 katëshe, inxhinieri i ndërtimit Profesor Arben Meçe dha alarmin.
Por përse rrezikohet ky pallat? Profesor Meçe shpjegon me hollesi se çfare ka ndodhur me kolonat e pallatit.
“Dëmtime në strukturë dhe apeloi që strukturat që merren me evidentimin duhet te paraqiten menjehere në këtë vend.”
Inxhinieri kërkon nga qytetarët e durrësit edhe në zona të tjera që nëse konstatojnë një dëmtim të tillë të larjmërojnë menjëherë grupet e ekpertimit.
Banorët shprehen se investitorët të cilëve iu kanë blerë shtëpitë, janë zhdukur dhe nuk janë shfaqur fare për të parë situatën. /Vizionplus/

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMO KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments