Wednesday, September 27, 2023
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniRashkovski dënohet me tetë vite burg

Rashkovski dënohet me tetë vite burg

Në Gjykatën Themelore Penale në Shkup, sot u shpall aktvendimi për rastin “Softueri”. Të akuzuarit u shpallën fajtorë dhe u dënuan nga tre deri në 8 vjet burg. I akuzuari parë, Dragi Rashkovski u dënua me 8 vjet burg. Ndërsa të përfshirët e tjerë:

Ivica Dimitrovski – 5 vjet

Igor Hristov – 5.5 vjet burg

Daniel Stançev – 4 vjet burg

Irena Ivanovska – 3.5 vjet burg

Igor Ivanovski – 3 vjet burg

Maja Siljanovska – 3 vjet burg

Ish-sekretari i përgjithshëm i qeverisë Dragi Rashkovski, si dhe persona të tjerë, është i akuzuari i parë për keqpërdorim të pozitës dhe kompetencave zyrtare.

Aktakuza për rastin “Softuerët” përfshin blerjen e dy softuerëve për kundërvajtje në komunikacion dhe për identifikim biometrik, të cilat sipas Prokurorisë nuk janë kërkuar dhe përdorur nga askush. Aktakuza përfshin edhe pagesën e tarifave nga e cila sipas prokurorisë ka marrë pjesë edhe ish-sekretari i përgjithshëm. Rashkovski ndiqet penalisht për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe larje parash. Me të akuzohen edhe gjashtë persona të tjerë: Ivica Dimitrovski, Igor Hristov, Daniel Stançev, Irena Ivanovska, Igor Ivanovski dhe Maja Siljanovska.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments