Wednesday, April 24, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniQytetarët e Maqedonisë janë njerëzit më fetarë në Ballkan

Qytetarët e Maqedonisë janë njerëzit më fetarë në Ballkan

Me 88 për qind, njerëzit në Maqedoni janë njerëzit më fetarë në Ballkan. Kjo është treguar nga të dhënat e studimit që u krye në mbarë botën nga “Gallup International” dhe “Vin”. Pas popullit të Maqedonisë vijnë kroatët, ku 70 për qind e popullsisë e shpallën veten fetarë.

Pesë vendet në botë ku përqindja më e madhe e të anketuarve identifikohen si fetarë janë Etiopia, Malavi, Nigeria, Sri Lanka dhe Jemeni, ku rreth 99 përqind e njerëzve janë përgjigjur pozitivisht se janë fetarë.

Studimi tregon se feja më pak ndikon në popullsinë e Kinës (7%), Japonisë (13%), Estonis, Suedis dhe Norvegjisë, përkatësisht 16, 19 dhe 21 përqind. /Telegrafi/

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments