Sunday, June 23, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniPublikohet paga mesatare në Maqedoni

Publikohet paga mesatare në Maqedoni

Paga mesatare neto për muajin tetor të këtij viti është 33.104 denarë dhe ka rritje prej 13.6 për qind në krahasim me tetorin e vitit të kaluar.

Kjo rritje vjen kryesisht si pasojë e rritjes së pagës mesatare mujore neto të paguar për punonjës në sektorët e mëposhtëm: Art, argëtim dhe rekreacion – 19,6 për qind, Objektet akomoduese dhe veprimtari të shërbimit ushqimor – 19,3 për qind dhe industria përpunuese – 17,6 për qind.

Sipas Entit Shtetëror për Statistika, rritje e pagës mesatare mujore neto të paguar për punonjës, krahasuar me muajin e kaluar, është vërejtur në sektorët e mëposhtëm: Furnizimi me energji elektrike, gaz, avull dhe ajër të kondicionuar – 6.7 për qind, Veprimtari të tjera shërbimi – 3.9 për qind dhe Veprimtaritë që lidhen me pasuritë e paluajtshme-3.2 për qind.

Paga mesatare mujore bruto e paguar për punonjës në tetor të këtij viti është 49.585 denarë.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments