Tuesday, May 21, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniPër zgjedhjen e presidentit nevojitet arritja e censusit prej 40%

Për zgjedhjen e presidentit nevojitet arritja e censusit prej 40%

Në Maqedoninë e Veriut sot po mbahet rrethi i dytë i zgjedhjeve presidenciale, ku 1.814.317 qytetarë me të drejtë vote do të mund të zgjedhin njërin nga dy kandidatët për kryetar të shtetit, Gordana Siljanovska Davkova dhe Stevo Pendarovski, të cilët fituan më shumë vota në rrethin e parë të 24 prillit, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Për Siljanovska Davkovën votuan 363.085 votues, ndërsa Pendarovskin 180.499, që ishte e pamjaftueshme për zgjedhjen e presidentit.

Në rrethin e dytë të votimit do të zgjidhet kandidati që do të marrë shumicën e votave, por kush është arritja e censusit prej më shumë se 40%, pra në zgjedhje duhet të dalin 725.727 votues.

Nëse në rrethin e dytë asnjëri nga dy kandidatët nuk ka marrë numrin e duhur të votave, e gjithë procedura e zgjedhjes përsëritet.

Në 6 ciklet e mëparshme zgjedhore, kushti ishte plotësuar.

Në vitin 2019 jehona e zgjedhësve në rrethin e dytë ishte 46.65%, më 2014 – 54.36%. Në vitin 2009 pati jehonë më të vogël me 42.61%, kurse jehona më e madhe e votuesve është shënuar një zgjedhjet e para, në vitin 1994, kur në vendvotime dolën 77.4% e votuesve.

Presidenti i Republikës zgjidhet në zgjedhje të përgjithshme me votim të fshehtë, për një periudhë 5-vjeçare. I njëjti person mund të zgjidhet President i Republikës vetëm dy herë. Presidenti i Republikës duhet të jetë shtetas i Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments