Sunday, May 19, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniNuk ka më kredi të shpejta pa prani fizike në RMV

Nuk ka më kredi të shpejta pa prani fizike në RMV

Ministri i Financave, Fatmir Besimi, dje ka miratuar Rregulloren e re për mbrojtjen e qytetarëve nga abuzimet me kreditë e shpejta të marra në emër të tyre nga palët e treta. Ndryshimet në këtë regullore vendosin kufizime të reja për kompanitë financiare, duke kërkuar një proces identifikimi më të rreptë dhe praninë fizike të aplikantit për të siguruar që kreditat e shpejta nuk shfrytëzohen për qëllime të paligjshme, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Nga ky moment, kompanitë financiare nuk do të jenë në gjendje të ofrojnë kredi të shpejta online vetëm me një foto të një dokumenti identifikimi, duke e bërë të pamundur mundësinë e vidhjes së identitetit. Përveç kësaj, nëse aplikanti dëshiron të marrë paratë në një dyqan në vend të llogarisë bankare, do të kërkohet një kontroll elektronik dhe procedura të përcaktuara me ligj.

Kjo veprimtari e re është reagim ndaj shqetësimeve të shumë qytetarëve që janë përfshirë në borxhe të larta dhe abuzime nga kompanitë e kredive të shpejta, pa pasur dijeni për këto kredi.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments