Monday, October 2, 2023
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniNjë ari me dy këlyshë janë vrarë në parkun kombëtar “Mavrova”

Një ari me dy këlyshë janë vrarë në parkun kombëtar “Mavrova”

Një ari me dy këlyshë janë gjetur të vrarë mëngjesin e sotëm në parkun kombëtar të Mavrovës në afërsi të fshatit Zhirovnicë, njofton Inspektorati Shtetëror i Mjedisit (ISHM).

ISHM thotë se Inspektori i Lartë i Natyrës nga Departamenti për Inspeksion Natyror-Perëndim ka kryer një inspektim të jashtëzakonshëm bazuar në informatat e marra me email dhe telefon nga dhe “Parku Kombëtar – Mavrovë”.

“Në orët e mëngjesit të sotëm në afërsi të fshatit Zhirovnicë, më saktësisht përballë hyrjes së fshatit, shërbimi rojtar ka vërejtur se janë qëlluar me armë zjarri tre arinj: një femër me dy këlyshë. Gjatë inspektimit të jashtëzakonshëm është përpiluar Procesverbali i të gjeturave nga ISHM, gjatë të cilit do të bëhet procedurë e mëtutjeshme inspektuese, ku të pranishëm janë edhe përfaqësues nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor dhe policia”, thonë nga ISHM.

Nga Inspektorati thonë se trupat e arinjve të pushkatuar janë transferuar në një ftohës të posaçëm në PK të Mavrovës, Universiteti i Mavrovës, ndërsa gjatë kontrollit nuk ka pasur persona nga Agjencia për Ushqim dhe Mjekësi Veterinare (AUMV) dhe nga Inspektorati Shtetëror për Pylltari dhe Gjueti.

“Nga Policia është duke u zhvilluar një procedurë e posaçme hetimore për gjetjen dhe sanksionimin e autorit”, tha ISHM.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments