Wednesday, May 29, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeShëndetësiNëse i keni këto tipare të fytyrës, jeni shumë e bukur

Nëse i keni këto tipare të fytyrës, jeni shumë e bukur

Numrat na mashtrojnë.

Bukuria është në sytë e vështruesit, mirëpo matematikanët thonë që kanë arritur të gjejnë femrën e përsosur.

Gjykuar sipas tyre, personat, fytyra e të cilëve është në formë të zemrës, sikur fytyra e aktores Reese Witherspoon, mund të konsiderohet më e bukura.

Nëse edhe ju keni këto proporcione të fytyrës – mund të radhiteni në mesin e personave “matematikisht tepër të bukur”.

Hulumtuesit në Amerikë kanë analizuar fotografitë e 55 manekineve, në mënyrë që të mësojnë se cilat janë proporcionet ideale të fytyrës.

Të gjitha femrat të cilat janë kualifikuar si shumë të bukura kanë pasur një gjë të përbashkët – mollëzat e tyre kanë pasur distancë të njëjtë si edhe të qerpikëve të tyre.

Distanca mesatare midis syve e manekineve ishte 59.2 milimetra, ndërsa distanca vertikale midis syve dhe mollëzave ishte 13,1 milimetra.

Vetvetiu këta numra tregojnë që personat me fytyrën në formë të zemrës janë më atraktivë.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments