Thursday, July 25, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeBotaNë Zvicër shqiptarët japin 4 milion franga për ndërtimin e dy xhamive

Në Zvicër shqiptarët japin 4 milion franga për ndërtimin e dy xhamive

Me rritjen e numrit te shqiptaerve ne Zvicer rreth (300 mijë) por rriten edhe shkollat dhe xhamite ne kete vend.

Themi kështu sepse vetem muajin e kaluar, ne prag te Ramazanit në Zvicër u hapën dy objekte fetare, u be inaugurimi i dy xhamive te medha (Wi dhe Gjenevë) për komuniteti shqiptar ne këte vend demokratike dhe tolerant. Dy imamet e këtyre xhamive Bekim Halimi dhe Rijad Aliu jane mirënjohes dhe kane flanderuar autoritet zvicerane për kete mundesi.

Diaspora shqiptare: Paret tona, djersen tonë më mirë në shtëpi te Zotit se me i dergu ne Kosovë haram, mafias politike

Shqiptaret e qytetit Wil përurojnë xhaminë e tyre. Imami, Bekim Alimi, gjatë një prezantimi për gazetarët, sqaron se si kjo qendër islamike e takimit do të mund të bëhet simbol integrimi. Për ndërtimin e kësaj xhamie kursehet që nga viti 1992 dhe se i gjithë financimi bëhet vetëm nga donacionet e besimtarëve të këtushëm. Bëhet fjalë për rreth 4 milionë franga. Në këtë çmim është arritur edhe falë punës vullnetare të shumë besimtarëve. Do shtuar se këto dy xhami jane të 60-at me radhe për shqiptaret në Zvicër.

Xhamia tjeter me minare ne Gjenevë, ku gravitojne e per cdo xhuma mbi 500 shqiptarë.
“Me mire per Zot se sa per liderët mafioz ne Kosovë . Ata le te shtyhen per karrige e te bëjne koalkcione tere diten e naten. ne se kimi ndermend me me dhene para haram, te cilat i kemi fituar me djersë. Japim atehere kur kemi nje shtet stabil dhe serioz dhe pa krim e korrupsion..” kane thëne disa donatore për agjencine e lajmeve “Presheva jonë”. “Liria e vatanit nuk fitohet me parti e me tarafe, me të pafe e me shkije të veshur si shqiptarë”, ka thëne Mulla Idrizi nga Velekinca e Gjilanit, nje fetar dhe nacionalist i devotshëm.Mesohet poashtu se ne mesin e shume donatoreve, pos shqipareve , jane edhe shume kalilke shqiptare dhe zvicerane. disa perfaqesue nga diaspora shqiptare ne fund i kane thenë agjencise se lajmeve “Presheva jonë” se “boll ma na ka hanger mafia politike ne Kosovë lyp e merr pere ne emer te libimit te Kosovës, kurs eKosovne e kan lene kekrund hiq ?!, po hahen si qente për karriga eper poste. Paret tona, djersen tonë, më mirë në shtëpi te Zotit, xhamia e kisha, në shkolla apo foshnjore e shtëpi shëndeti.. se sa me i dergu ne Kosovë haram, mafias politike. Leni dallaverat e tradhtite se e feja e shqiptaret eshte islamia dhe krstiania!

Si komandant i Shtabit të Mbrojtjes Kombëtare në Nënprefekturën e Gjilanit, rojeve të kufirit në viset Prapashticë–Bujanoc-Preshevë-Kumanovë Mulla Idriz u la amanet se “Njeriu ka një nënë, ka një babë, ka një Zot, ka një Vatan që i detyrohet jeta… Pa vatan të lirë, nuk ka as jetë, as familje, as fe, as liri dhe as xhenet”.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments