Saturday, May 25, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeShëndetësiNë Maqedoni 2000 persona në vit vdesin nga sulmi në tru!

Në Maqedoni 2000 persona në vit vdesin nga sulmi në tru!

Shoqata për luftë kundër sulmit në tru ‘Sulmi në tru’ në ditën botërore për luftë kundër kësaj sëmundje informon se rreth 2 mijë persona në vit vdesin nga kjo sëmundje ose ose bëhet invalid për shkak të sulmit në tru. Mjekët alarmojnë se sulmi në tru është shkaku i tretë i vdekjeve pas infarkteve dhe sëmundjeve malinje, informon Gazeta Koha. Sipas të dhënave të fundit, 16.000 qytetarë të Maqedonisë luftojnë me sulmet në tru dhe pasojat e tyre. Në botë çdo 2 sekonda ndonjë person merr sulm në tru, ndërsa çdo 6 sekonda nga një njeri vdes nga sulmi në tru.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments