Thursday, April 25, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniNdërron jetë mësuesi Xhabir Klenja nga Ladorishti i Strugës

Ndërron jetë mësuesi Xhabir Klenja nga Ladorishti i Strugës

Ka nderruar jete Xhabir Klenja , ,, mesues Migjeni nga Manastiri Ne moshen 78 vjecare ne qytetin e Manastirit nderron jete pishtari I arsimit ne rrethin e Pellagonise , Manastir, Keshave , Ostrec , Mexhitli , Zhabljak Xhabir Klenja ose sic e therrisnin nxenesit dhe ish nxenesit e tij : ,,mesues Migjeni nga Manastiri ” . Por , kush eshte Xhabir Klenja ? Xhabir Klenja ka lindur me 11 dhjetor 1946 ne Ladorisht, komuna e Struges , shkollen fillore e kreu ne Ladorisht , shkollen e mesme ne Struge , mandej bashk me prinderit vendoset ne qytetin e Manastirit ( vitin 1967) ku vazhdon studimet ne fakultetin pedagogjik . Sapo kryen studimet punesohet si mesues ne rrethin e Manastirit , ne fsharrat per rreth :Keshave, Ostrec, Mexhitli Zhabjan etj, shpesh here nxenesit e tij kur e takonin me admirim e thirrnin ,, mesues Migjeni nga Manastiri .Edhe pse I larguar nga Struga ne Manastir , komunikimin dhe kontaktet me Ladorishtaret – Struganet nuk I shkeputi fare si ne aspektin pedagogjik por edhe shoqeror. Viti 2001 per mesuesin do te jete fatal edhe per Xhabir Klenjen dhe familjen e tij , shtepia etij do te digjet teresisht nga vandalistet . U dogj shtepia qe per nje numer Strugan ishte nje lloj konsulate , per shkak te proceseve te montuara politike ndaj shqiptareve qe zhvilloheshin ne gjyqet e Manastirit nje numer I madh struganesh tek kjo shtepi gjenin strehim. Arsimi shqiptar ne Maqedonin e Veriut humbi nje nga veteranet e arsimit gjenerata e te cilit vuri themelet e arsimit ne vendin tone . U prehsh ne paqe mesues I nderuar Xhabir Klenja

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments