Thursday, May 30, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniNASA: Ky korrik do të jetë më i nxehti në mijëra vjet

NASA: Ky korrik do të jetë më i nxehti në mijëra vjet

“Korrik 2023 ka të ngjarë të jetë muaji më i ngrohtë në qindra, nëse jo mijëra vjet”, thanë shkencëtarët kryesorë të NASA-s në një tryezë të rrumbullakët me gazetarët, duke paralajmëruar se nxehtësia vetëm do të përkeqësohet.

“Ne po shohim ndryshime të paprecedentë në mbarë botën. Valët e të nxehtit që po shohim në SHBA, Evropë, Kinë po thyejnë rekorde të temperaturës… Nuk është çudi”, tha Gavin Schmidt, drejtor i Institutit Goddard për Studimet Hapësinore të NASA-s.

Qershori i vitit 2023 ishte tashmë qershori më i ngrohtë i regjistruar, dhe korriku ka të ngjarë të jetë muaji më i ngrohtë në përgjithësi. “Ne e dimë nga shkenca se aktiviteti njerëzor, kryesisht emetimet e gazeve serrë, po shkaktojnë pa mëdyshje ngrohjen që po shohim në planetin tonë,” tha Kate Calvin, shkencëtare kryesore dhe këshilltare e lartë për klimën në NASA.

Shkencëtarët e NASA-s sqaruan se të dhënat e mbledhura dhe të analizuara nga Instituti Goddard tashmë e tregojnë këtë. “Ka pasur një rritje dekadale të temperaturave gjatë katër dekadave të fundit,” tha Schmidt.

Agjencia amerikane e hapësirës regjistroi për herë të fundit një rritje të tillë të temperaturave në korrik dhe gusht 2016 për shkak të një super El Nino gjatë dimrit të 2015 dhe 2016. Por këtë herë nuk është një tjetër ngjarje e ngjashme me El Nino. Valët e të nxehtit që po shihen aktualisht janë rezultat i ngrohjes së përgjithshme në mbarë botën, veçanërisht në oqeane.

“Ne kemi parë temperatura rekord të sipërfaqes së detit, edhe jashtë tropikëve, për shumë muaj. “Ne do të parashikojmë se kjo do të vazhdojë dhe arsyeja që mendojmë se do të vazhdojë është sepse ne vazhdojmë të lëshojmë gazra serë në atmosferë,” tha Schmidt.

“Ekziston një shans 50-50 që viti 2023 të jetë viti më i nxehtë i regjistruar. Shkencëtarë të tjerë të NASA-s besojnë se ka një shans 80 për qind që viti 2023 të jetë viti më i nxehtë ndonjëherë.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments