Wednesday, May 29, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniMinistria e Shëndetësisë: Nuk do të lejojmë sulme fizike ndaj stafit mjekësor

Ministria e Shëndetësisë: Nuk do të lejojmë sulme fizike ndaj stafit mjekësor

Ne nuk do të lejojmë dhunë fizike ndaj mjekëve që shpëtojnë çdo ditë jetë në spitale, thonë nga Ministria e Shëndetësisë, pas sulmit fizik ndaj mjekut në Spitalin Klinik të Tetovës.

“Punëtorët e kujdesit shëndetësor kujdesen për shëndetin e të gjithë qytetarëve në vendin tonë. Ata janë që bëjnë gjithçka për të shpëtuar jetën e njerëzve. Sulmi ndaj një punonjësi të kujdesit shëndetësor dhe një punonjësi të kujdesit shëndetësor gjatë kryerjes së një veprimtarie shëndetësore është i papranueshëm dhe i dënueshëm me ligj”, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Shëndetësisë.

Nga atje ata kujtojnë dispozitat e Ligjit për kujdesin shëndetësor sipas të cilës kushdo që sulmon ose kërcënon seriozisht të sulmojë një punonjës shëndetësor ose një bashkëpunëtorë shëndetësor gjatë kryerjes së një veprimtarie shëndetësore si zyrtar dhe dhënien e shërbimeve shëndetësore, do të gjobitet gjobë ose me burgim deri në tre vjet.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments