Wednesday, June 19, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniMaqedonia nuk do të hyjë në BE as në vitin 2025

Maqedonia nuk do të hyjë në BE as në vitin 2025

Bashkimi Evropian ka hartuar një itinerar të qartë për prespektivën evropiane të vendeve të Ballkanit.
Në fillim të shkurtit Komisioni Evropian do të bëjë publike “strategjinë e zgjerimit”, e cila
është anoncuar si Strategji për anëtarësimin e Serbisë dhe Malit të Zi. Por kjo Strategji
përfshinë të gjitha gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, të cilat gjenden në procesin e
integrimit.

Sipas këtij dokumenti, Mali i Zi dhe Serbia pritet të anëtarësohen në vitin 2025, ndërkaq, Shqipëria dhe Maqedonia do të përfitojnë nga proces duke u afruar më afër Unionit.

Dokumenti parasheh që Bosnja dhe Hercegovina të marr statusin kandidatë në vitin
2019, ndërsa Kosova të përfitoj nga liberalizimi i vizave nëse i plotëson kriteret e
parapara nga Komisioni Evropian.

Strategjia gjithashtu paradheh që vendet e rajonit ti zgjidhin kontestet e hapura me
fqinjët.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments