Wednesday, December 6, 2023
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniMaqedonia e Veriut e ka çmimin më të shtrenjtë të bukës

Maqedonia e Veriut e ka çmimin më të shtrenjtë të bukës

Asnjë vend nga Bashkimi Evropian nuk ka shënuar rritje më të lartë të çmimit të bukës se Maqedonia.

Sipas të dhënave të fundit të publikuara nga Sindikata e Maqedonisë, për një vit çmimi i bukës në vend është rritur për 100%.

Madje është 5 herë më shumë se rritja mesatare e çmimeve në vendet anëtare të Bashkimit Evropian, që sipas Eurostat-it në gusht ishte 18% me bazë vjetore.

Individualisht sipas vendeve, rritja më e lartë e çmimeve në një vit u regjistrua në Hungari me mbi 65%.

Me mbi 30% në një vit, buka u bë më e shtrenjtë në Poloni, Letoni, Lituani, Sllovaki dhe Kroaci.

Zvicra ka rritjen më të ulët të çmimit në Evropë me 3.9%, dhe në Bashkimin Evropian buka është bërë më e pakta në Francë, me 8% në një vit.

Në Maqedoni Enti Shtetëror i Statistikave nuk mund të gjejë lëvizjen e çmimit të bukës.

Kategoria statistikore përfshin bukën dhe drithërat dhe sipas të dhënave më të fundit për muajin gusht të këtij viti, rritja e çmimeve të këtyre dy produkteve të kombinuara në nivel vjetor është 44%.

Në Maqedoni, buka e cila vitin e kaluar në këtë kohë shitej për 25 denarë, tani kushton rreth 50 denarë.

Vendi ka gjithashtu bukën më të shtrenjtë në rajon.

Sipas të dhënave për muajin korrik, buka në Maqedoni kushtonte 0.81 euro, që është gati dyfish më shumë se në Serbi, ku shitej për 0.42 euro për bukë.

Evropa e justifikon rritjen e çmimit me luftën në Ukrainë dhe transportin e vështirë të grurit ukrainas.

Maqedonia ka inflacion që është pothuajse dy herë më i lartë se mesatarja evropiane.

Në Evropë në gusht inflacioni arriti në 9.1% me bazë vjetore dhe në Maqedoni 16.8%.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments