Tuesday, April 23, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniMaqedonia e Re ose Veriore emri i pranueshëm për Greqinë

Maqedonia e Re ose Veriore emri i pranueshëm për Greqinë

Kryebashkiaku i Selanikut, Janis Butaris, vizitën e tij në Vjenë e shfrytëzoi që të japë një intervistë të shkurtër për gazetën austriake “Kurir” në të cilën foli edhe për tema që nuk janë në kompetencë të tij, duke përmendur edhe çështjen për emrin.
Ai në këtë intervistë thekson se Republika Maqedonia e Re ose Maqedonia Veriore janë dy nga emrat kompromis për të cilat Greqia dakordohet.
Sipas tij, Greqia asnjëherë nuk do të pranojë emrin Republika e Maqedonisë dhe me këtë rast duhet të gjendet një kompromis.
Janis Butaris, siç shkruan “Kurir” konsideron se me emrin e ri Maqedonia mund të gjejë identitetin e ri për vendin dhe për qytetarët, dhe se me zgjidhjen e emrit do të hapet rruga drejt NATO-s.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments