Sunday, May 19, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniLSDM: Mbi 26 milionë euro përfunduan tek 309.000 qytetarë të cilët morën...

LSDM: Mbi 26 milionë euro përfunduan tek 309.000 qytetarë të cilët morën kartela pagesore

Qeveria e kryesuar nga LSDM-ja mori masa efikase dhe në kohë për përballje më të lehtë me pasojat ekonomike të shkaktuara nga koronavirusi dhe tregoi se kujdeset për çdo qytetar, ndërsa njëkohësisht krijon edhe ekonomi zhvillimore me qëllim të përballjes së suksesshme me krizën.

Vetëm përmes masën “blej vendore”, 26,8 milionë euro përfunduan tej 309.000 qytetarë me qëllim që të nxitet konsumi privat dhe të përforcohet fuqia blerëse.

Me ta 16,5 milionë euro u dedikuan për 113.000 qytetarë të papunësuar dhe qytetarë të cilët janë pranues të ndihmës sociale. Përmes 5,4 milionë euro për 111.000 qytetarë të punësuar me të ardhura të ulëta.

Mbi 4 milionë euro për 81.000 qytetarë të rinj, si dhe më shumë se 900.000 euro për 4.000 punonjës shëndetësorë.

Paralelisht, përmes masës “Shtëpia është shtëpi” Qeveria e kryesuar nga LSDM-ja ndau vauçerë për turizëm për 117.000 qytetarë në vlerë prej 12 milionë eurove, si ndihmë direkte për turizmin dhe hotelierinë si një prej degëve më të prekura ekonomike.

Qendra për komunikime me opinionin e LSDM-së

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments