Monday, October 2, 2023
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeBotaKy është qyteti zviceran që kërkon banorë të rinj

Ky është qyteti zviceran që kërkon banorë të rinj

Qyteti i Biel në kantonin e Bernës ka një reputacion të keq – aq të keq sa që kufizon ardhjen e banorëve potencialë të rinj.

Tani qyteti është përgjigjur. Në një fushatë simpatike, banorët e Bielit hapin krahët e tyre për të gjithë.

Qyteti i Bielit ka një strukturë unike të popullsisë në Zvicër: është krejtësisht dygjuhësor. Tjetra, ka më shumë përfitues të mirëqenies sociale se kudo tjetër në Zvicër dhe çdo i treti banor është i huaj. Në të njëjtën kohë, Biel është shtëpi për një industri shumë të specializuar, shkruan albinfo.ch.

Problemi është se një qyteti industrial i nevojiten kryesisht punëtorë specialistë. Puna manuale është e automatizuar, inxhinierë, programues, teknologë informacioni janë shumë të kërkuar. Për disa vjet, industria në Biel, sipas kryetarit Erich Fehr, ka vështirësi në plotësimin e këtyre pozitave.

Përveç kësaj, qyteti ka probleme në rritje me strukturën e saj të popullsisë. Shkalla e ndihmës sociale po rritet vazhdimisht, aktualisht është 12 për qind. Kjo shkakton shpenzimet e larta për qytetin.

Bieli ka nisur një fushatë si udhëzues për banorët e mundshëm të rinj. “Një paragjykim nuk mund të ndryshohet”, thotë Gabriel Peisker, i cili ka zhvilluar fushatën. “Reklama normale shpesh dëshiron të shkëlqejë dhe të flasë bukur, ne shkuam ndryshe këtu”.

Qëllimi i fushatës është autenticiteti, qyteti duhet të tregojë fytyrën e tij të vërtetë.

Peisker numëron një formulë të thjeshtë: kushdo që e njeh këtë qytet, e do atë. “Ne e dinim se njerëzit që jetojnë ose janë tërhequr këtu janë absolutisht të ngazëllyer dhe dëshirojnë të flasin për këtë”, thotë ai.

Qyteti i Bielit ka paraqitur në një video fushatë “Bieler Bieler”, të cilët janë të gatshëm për t’ua treguar banorëve të rinj.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments