Wednesday, June 12, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniKush është spiuni i UDB-së serbe me nofkën “Novinar”?

Kush është spiuni i UDB-së serbe me nofkën “Novinar”?

SHKRUAN: RESHAT BADALLAJZHURIANI

Serbosllavia në tërë Ballkanin ka zbarkuar jo më pak se 2200 udbashët dhe me të rrezikshmit nga këta 720 i shpërndan si vaji në lakra në Kosovë, që kanë bërë tmerr, batërdi e lemeri, duke vrarë shqiptarët me sakicë e hanxhar dhe i kanë humbur pa shenjë e pa dokë. Serbia fashiste i paguante mirë langonjtë që jepnin haber dhe merrnin me mend dhe analizoni me gjakftohtësi se në Kosovë, para luftës ishin mbi 880 fshatra etnikisht të pastra dhe Beogradi i dinte të gjitha lëvizjet dhe sa lugë kishte një familje. Nga ky soj kriminelesh të kopesë ku strehoheshin spiunët ishte edhe Baton Fazli Haxhiu

BATON HAXHIU LOKALET E UDB-SË SERBE NË BEOGRAD I KA SHËTITUR MË SHUMË SE DHOMAT E TIJ

Të shkruash për luftën kundër turqve dhe të mos përmendet Gjergj Kastrioti – Skënderbeu nuk ka kuptim, të shkruash për Lidhjen Shqiptare të Prizrenit dhe te mos përmendet Abdyl Frashëri, Sylejman Vokshi, Ymer Prizreni, nuk ka kuptim të shkruash për Shpalljen e Shtetit Shqiptar e të mos përmendet Isamail Qemali, plaku i Vlorës, nuk ka kuptim dhe të shkruash për luftën titanike të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), e të mos përmendet kapedani Adem Shaban Jashari, hiç nuk ka kuptim. Këta janë katër epokat shqiptare dhe nuk ka epokë tjetër dhe mos i besoni askujt. Pra, këto epoka kanë qenë në syrin vëzhgues të pushtuesve, që nga Sulltan Sulejmanët e Top Kapisë, dërgutë e osmanë, pastaj zhabarë, andaj dhe me të poshtrit në planet kanë qenë dhe do jenë serbosllavët zhupanë e vojvodë që ia kishin zënë më kohë frymën kombit tonë dhe nuk i lanë të marrin frymë lirisht. Argatin e kësaj kulshedre, murtaje dhe kolere të zezë pa dyshim se i kanë ndihmuar zagarët dhe langonjtë shqipfolës, shpirtzinj dhe shpirtshitur, që i binin kambanave të mortit kundër kombit dhe se dëgjonin edhe frymëmarrjen e atdhetarëve që kishin nisur vallen e çlirimit dhe pastaj bëhej hataja. Dua të them se të shkruash për spiunët, tradhtarët, zagarët e pushtuesit pansllavist serbosllav, nipave të Drazh Mihajlit, Aleksandër Rankoviqit, pastaj qenit plak Titos, Slobodan Millosheviqit, kasapit te shqiptarëve dhe të mos përmendësh UDB-në,KOS-in dhe langonjtë shqipfolës vërtet nuk ka kuptim.

Batonit për spiunim nuk ia gjen shoqin Serbosllavia në tërë Ballkanin ka zbarkuar jo më pak se 2200 udbashët dhe me të rrezikshmit nga këta 720 i shpërndan si vaji në lakra në Kosovë, që kanë bërë tmerr, batërdi e lemeri duke vrarë shqiptarët me sakicë e hanxhar dhe i kanë humbur pa shenjë e pa dokë. Serbia fashiste i paguante mirë langonjtë që jepnin haber dhe merrnin me mend dhe analizoni me gjakftohtësi se në Kosovë, para luftës ishin mbi 880 fshatra etnikisht të pastra dhe Beogradi i dinte të gjitha lëvizjet dhe sa lugë kishte një familje. Nga ky soj kriminelesh të kopesë ku strehoshin spiunët ishte edhe Baton Fazli Haxhiu, djali i Fazli Qelit po ashtu, me tradita të moçme antishqiptare. Ky këlysh daton herët në shërbim të tyre, por që nga viti 1990 është me librezë zyrtare dhe se lidhjet me ketë organizatë terroriste që quhej UDB, nuk i shkëputi kur edhe bëhet miku me i ngushtë me shefin e tij kryeudbashin dhe kriminelin antishqiptar Jovica Stanishiq, por kurrë nuk i ka shkëputur lidhjet ditë e natë edhe me Zoran Stijeviqin. Kjo specie e rrezikshme, Baton Haxhiu, lokalet e UDB-së serbe në Beograd i ka shëtitur më shumë se dhomat e tij dhe ishte shumë i privilegjuar për argatin që ia bënte dhe natyrisht se shpërblehej me para me thasë. I shante shqiptarët në çdo tre rreshta edhe pse si gazetar nuk vyen as dy para, kurse dorën në zemër për spiunim nuk ia gjen as shoqin, sepse këtë zanat e kanë në gjak. Baton Fazli Haxhiu, apo njihet si djali i Fazli Qelit, nga kreu i pis kopesë kriminale, Jovica Stanishiqi, merr nofkën “NOVINAR” që në gjuhën shqipe do të thotë gazetar. Shushunja serbe, Baton Haxhiu, në Serbi hynte e dilte pa therë në këmbë ku nuk guxonte askujt t´i shkelte këmba. Kur iu vu flaka Beogradit, askush jo vetëm nga shqiptarët, por rrallë kush qe mundi të futej atje, Batoni aty ishte i pari dhe zgërdhihej tamam si zagarët e Zhivoradit dhe jo që raportonte ndonjë gjë, por ama atje duhej të ishte.

Takimi me Stanishiqin Gjatë kohës së luftës në Kosovë, ky nuk ik fare nga Kosova, përkundrazi rri i ruajtur rreptësisht nga organizata terroriste e tij UDB-JA në hotelin “GRAND” në Prishtinë dhe bashkë me Vetoin Surroin dhe me një gazetare greke. Në Kosovë, behej nami, sallamadi, hata e kasaphanë që nuk e njeh bota e civilizuar nga pushkaxhinjt sllavo-jugor ortodoks, mercenarë rusë dhe se zotëronin makinerinë më moderne të luftës kundër popullatës shqiptare që mbronin pragun e shtëpisë. Kosovës, hordhitë çetnike-serbe ia kishin vënë flakën duke e djegur tokën që na kishte lënë ZOTI hise, ndërkaq ky langua bënte dyzen ahengu në Prishtinë bashkë me këta kriminel të “Zikina colos”, me harmonikë e violinë duke kënduar:”Ko to kaze, ko to laze, da je Serbija malaKush thotë dhe kush gënjen se Serbia është e vogël”, duke menduar se ajo do te zgjerohet në truallin e ish-Jugosllavisë të qenit plak Titos. Fushave, maleve, rrugëve të Kosovës, shkonte gjaku lumë dhe nga çetniket e droguar pihej me lugë, personalisht Kosovës ia mësyn kryekrimineli i Serbisë fashiste Jovica Stanishiqi me gardën e tij, pushkaxhinj e kasap të kasaphanës dhe drejt e në çerdhen e kopesë të staneve kriminele ku ishte Batoni, djali i Fazliut. Këtë, Jovica me gardën e tij e marrin dhe i´a mësynë vendit të flladshëm të bjeshkëve të Kosovës që quhet BREZOVICË dhe vendosen pikërisht ne hotelin piktoresk të kësaj perle të vendit të shqipeve dhe fije për pe jep informacionet dhe se ku gjenden istikamet e të tremburve djemve dhe vajzave me të fortë të kombit që quhej UÇK dhe jo ata kopilët e Bukoshit, hajnit dhe atyre burrave që paguheshin nga kopili i Titos, Isa Mustafa e hajni, Bujar Bukoshi, i kishin bërë argatin 50 vjet makinerisë vrastare serbe që me zinxhirët e tankeve grinin trupat e njomë të shqiptarëve, bile edhe të atyre qe ishin shtalb e djem hasreti. Batoni kërkon të bëhet tebdil, të mos hetohet se është bashkëpunëtor i tyre, por, kot u kap me pelë për dore. Në Brezovicë bëjnë dyzen ahengu dhe plane ogurzeza për kombin tonë në përgjithësi. Si gjithmonë, ky këlysh që ushqehej nga çorba e kuzhinave të Zemunpoljes, sajon se kinse është vrarë, krejt më qellim për t´iu hedhur pluhur syve popullit, për të turbulluar dhe hutuar. Pasi mbështet për muri dhe nuk mund t´i fshinte këmbët e gjarprit, miqtë e tij të vjetër UDB-a, BIA SERBE ME VETURËN E TYRE, ME PËRCJELLJE E FUSIN SI NUSE NË MAQEDONI. Eh, arsyetimi i këtij ishte kinse këtë e kanë marrë si ndërmjetësues për takimin MILLOSHEVIQ-BAKALLI, duke harruar se populli pyet:Perse pikërisht Batonin, djalin e Fazli Qelit, përse UDBA SERBE DHE JO DIKUSH TJETËR!? Çuditërisht, spiuni i rrezikshëm i kombit shqiptar, langoi dhe zagari serb, “NOVINARI”- Baton Haxhiu, duke parë se Kosovën e përgjakur që nga paslufta e kanë zaptuar e deri më sot nga banditët e kryebanditët, nga hajnat, nga mafio-oligarkët, nga tyxharët, nga kurvat e kurvarët, e pati lehtë për të manipuluar me këtë, manipuloi dhe depërtoi lehtësisht dhe jo vetëm këtë, por u privilegjua. Vagabondët nga frika se Serbia do ngrejë padi penale e ledhatuan Batonin, djalin e Fazli Qelit dhe këta i kishin duart e lira për të vrapuar pas hajnisë si zagarët pas kockave dhe fukarenjtë e qitur, që para lufte nuk kishin bukë për të ngrënë u bënë supermilionerë.

Paguhet shtrenjtë nga shovinizmi serbo-çetnik Ky spiun i fton këta vagabondë në kanalin KLAN SERBIA DHE ATA QË NUK E DINË KY KANAL POSAÇËRISHT I PAGUAR PËR PËRÇARJE E VËLLAVRASJE, PAGUHET NGA BANDA SERBOÇETNIKE “DEVOLLI”, KETË E THEKSOVA NDOSHTA NUK E DI DIKUSH DHE NDALUNI DHE MENDONI PAK ESËLL SESA SERBIA FASHISTE E KA DORËN E GJATË. KETË E FUT DHE E BËN KËSHILLTAR DHE MIK TË HASHIMIT TË BROJËS, TË KADRI TOPUZIT, KRYEPLAKUT TË MEZLISHTIT RRUGAÇËSH E KOPILËSH, TË EDVINIT TË KRISTAQIT, QË DIKUR KRISTAQI E DËNON POETIN KUKSIAN ME VARJE… Spiuni dhe kopili i UDB-së, Baton Haxhiu, djali i Fazli Qelit, paguhet shtrenjtë nga shovinizmi serbo-çetnik dhe shumë suksesshëm ka depërtuar në kopenë e kopilëve dhe vagabondëve që me vota të vjedhura, të manipuluara, pameritueshëm e kanë bërë ZAP VENDIN. Ky qelbësirë, Baton Fazli Qeli, sipas informacioneve që jemi duke zbuluar një nga një ia kalon edhe ish-jugosllavëve, titistëve që quhet LDK. KAM FAKTE DHE KAM SHKRUAR QËLLIMISHT SHPESHHERË SE LDK-ja JANË TË DALA NGA BISHTAT E UDB-së DHE PJELLA MË E NDYRË TITISTE. POR, DALLIMI ËSHTË SE KËLYSHËT E LDK-së IU KISHIN SHITUR FALAS UDB-së SERBE, NDËRKAQ KY LANGUA PAGUHET SHTRENJTË. POR HISTORIA THOTË SE NË FUND KANË PËRFUNDUAR SHUMË KEQ, IU KA LIDHUR LAKU RRETH QAFE DHE GJITHMONË I KANË BARTUR THASËT ME VETI PËR T´I MBLEDHUR ESHTRAT. KY ZUZARË KA LIDHJE TË NGUSHTA EDHE ME KLANIN BANDITESK, TRADHTAR, HAJDUT QË QUHET “PRONTO”. Dhe, krejt në fund, a ka ndonjë njeri në tokë të thotë se është gazetar ky qelbësirë, Batoni i Fazli qelit, ky nuk ka habere për gazetari, i shkathet është për spiunazh dhe tradhtar, sepse e kanë në gjak dhe me para të vjedhura del e leh në KLAN SERBIA. Pra, është zbuluar se spiuni serb i UDB-së serbe me librezë zyrtare nga viti 1990, me nofkën “NOVINAR”, është baton Haxhiu, djali i Fazli Qelit. Faj të madh kanë pa dyshim edhe kopilët që për interesa të tyre personale që i theksova më lart e bënë këshilltar! Këta të paudhë do të vijë koha që do të përgjigjen. Një gjë mos të harrojnë se TOKA NUK SILLET VETËM PËR KËTA KOPILË DHE HAJNA, PËR KËTA BABËZI E SHPIRTZI. Qofshi mallkuar për jetë e mot! Për këto që flas e shkruaj mbaj përgjegjësi morale, penale e juridike.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments