Sunday, April 21, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniKëtë vit do të shpenzohen edhe 50 milionë euro për rrugën Ohër-Kërçovë,...

Këtë vit do të shpenzohen edhe 50 milionë euro për rrugën Ohër-Kërçovë, e nisur nga 2014 dhe ende s’po i shihet fundi

Këtë vit do të shpenzohen edhe 50 milionë euro, gjegjësisht 50 milionë euro do të merren hua nga Exim Bank kineze për përfundimin e autostradës Kërçovë – Ohër, shkruhet në programin e publikuar të Ndërmarrjes Publike “Rrugët shtetërore” për vitin 2024.

Autostrada Kërçovë-Ohër në Maqedoninë e Veriut është një nga rrugët që po ndërtohet për më shumë kohë, duke filluar nga. viti 2014, përcjell INA.

Deri më tani është shpenzuar një pasuri në autostradën Kërçovë-Ohër 56,7 kilometra, e financuar nga Exim Bank kineze. Raporti i punës së PBPB-së për vitin 2022 tregoi se deri në fund të vitit paraprak tashmë ishin shpenzuar rreth 450 milionë euro.

Kontrata bazë, sipas së cilës autostrada prej 57 kilometrash duhej të përfundonte në vitin 2018, është përmirësuar me pesë aneks kontrata të tjera. Pesë anekset janë përfunduar nga 2018 deri në 2020. Një pjesë e anekseve i referohen zgjatjes së afatit, dhe një pjesë e huamarrjes shtesë në bankën kineze.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments