Sunday, June 23, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniJa çfarë thotë Syrja Rashiti për ligjin e gjuhëve

Ja çfarë thotë Syrja Rashiti për ligjin e gjuhëve

I ftuar në emisonin Cick Plus që emitohet në Tv21, Syrja Rashiti, deputet i Aleancës për Shqiptarët, ka folur për Ligjin e gjuhëve.
Ai në përgjigjen e pyetjes së gazetarit se sa vështirë e ka koalicioni qeveritar, ta kalojë ligjin për përdorimin e gjuhëve në kuvend, Rashidi ka thënë se kjo mund të tejkalohet vetëm duke negociuar me VMRO-në. Amendamentet e VMRO-DPMNE-së janë vendim politik për të penguar ligjin edhe pse ato bëhen në formë procedurale. Faktin se gjithsej ligji ka rreth 4000 fjalë, ndërsa për to janë dorëzuar mbi 35 mijë amendamente nga VMRO-ja.

Tutje Rashidi thot se Ligji për përdorimin e gjuhëve është në pajtueshmëri me Kushtetutën:

“Ligji për përdorimin e gjuhëve është në përputhshmëri më Kushtetutën dhe Amandamentin e 5-të dhe i njejti nuk favorizon dhe nuk diskriminon asnjë gjuhë, por e avanson përdorimin e gjuhëve të të gjithë komuniteteve jo-shumicë që jetojnë në Maqedoni, ndërsa përdorimi i gjuhës maqedone dhe shkrimi i saj cirilik edhe më tutje mbeten gjuhë dhe shkrim i vetëm zyrtar në territorin e Republikës së Maqedonisë, në marrëdhëniet ndërkombëtare, mbrojtje, politikën monetare dhe policinë qëndrore”, thekson Rashidi.

“Situata mund të tejkalohet vetëm duke shfrytëzuar mundësine e negociatave dhe duke shfrytëzuar autoritetin e vet Kryeparlamentari, të negociojeë me ta për të tërheq amandamentet, përndryshe kjo të con në bllokad totale të miratimi të ligjit”, deklaroi Rashidi ne Click Plus.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments