Sunday, October 1, 2023
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniI amputohet këmba ushtarit të KFOR-it që u plagos në veri të...

I amputohet këmba ushtarit të KFOR-it që u plagos në veri të Kosovës

Ushtarit hungarez të plagosur në Kosovë i është amputuar gjymtyra, njoftoi të premten Ministria e Mbrojtjes.

Më 29 maj, ushtarët hungarez pjesëmarrës në forcën paqeruajtëse të NATO-s (KFOR) u vendosën për detyra të shpërndarjes masive në zyrën e kryetarit të vendbanimit Zveçan në Kosovë. Protestuesit serbë të mbledhur atje dolën në rrugë për shkak të rezultateve të zgjedhjeve të mëparshme dhe më pas sulmuan ushtarët e NATO-s.

Disa nga ushtarët hungarezë të plagosur u dërguan në shtëpi në Hungari me aeroplan të mbrojtjes kombëtare të nesërmen, kohë në të cilën Ministri i Mbrojtjes Kombëtare, Kristóf Szalay-Bobrovniczky, raportoi gjithsej 27 ushtarë hungarez të plagosur. Shumica e ushtarëve të gardës hungareze tashmë kanë mundur të kthehen në shtëpi, por gjendja e dy prej këtyre ushtarëve është ende e rëndë dhe ata janë ende duke u trajtuar në spital.

“Për shërimin e tyre, forcat hungareze të mbrojtjes dhe mjekët ushtarakë po bëjnë gjithçka në maksimum. Pavarësisht nivelit të lartë të kujdesit mjekësor, pas një konsulte paraprake me pacientin, duke marrë parasysh rezultatet e trajtimeve të ofruara që nga lëndimi, njërit prej tyre u është dashur t’i bëhet një ndërhyrje për amputim të gjymtyrëve, e cila u krye të premten në Institutin Kombëtar të Rehabilitimit Mjekësor. Operacioni shkoi mirë, gjendja e pacientit është stabile”, thuhet në njoftimin e ministrisë.

Ministria shtoi se: Është qëllimi i qartë i Ministrit të Mbrojtjes Kombëtare, Kristóf Szalay-Bobrovniczky, dhe Gjeneral Letant, Gábor Böröndi, Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, të sigurojnë që ushtarët që pësuan dëmtime të përhershme gjatë kryerjes së shërbimit të kenë mundësinë të vazhdojnë të shërbejnë në Forcat e Armatosura Hungareze, nëse kjo korrespondon me qëllimin e këtyre ushtarëve.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments