Sunday, July 21, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeKosovëHalil Matoshi nuk e do himnin kombetar ne Kosove

Halil Matoshi nuk e do himnin kombetar ne Kosove

Analisti Halil Matoshi eshte kunder te gjitheve,ai nuk do ta degjoj himnin kombetar

Ai thotë se gjatë ditës së sotme nuk është bërë asgjë tjetër, përveç se është respektuar portokoli i shtetit,dhe ka shtuar se akuzat drejtë shtetarëve kosovarë janë false pasi ato mësyjnë shtypjen e identitetit.

Këto qendrime të Matoshit vijnë menjëher pas reagimit të Bekim Jasharit, i cili gjatë fjalimit të tij, e ka quajtur turp mos intonimin e Himint Kombëtar gjatë ditës së sotme, me rastin e Epopesë së UÇK-së.

“Respektet ma t’nalta Jasharve dhe flisë së tyne për me u ba dritë në Kosovë.

Por, shtetarët kosovarë sot në Prekaz nuk kane ba asni gabim – thjesht e kanë respektue protokolin e shtetit – me intonimin e hymnit kosovar, prandej cdo akuzë qe ata marrin, përse nuk na qenka intonue “Himnin Kombetar” asht false dhe mesyne shtypjen e identitetit (dhe entitetit juridiko-politik) kosovar ne qoshet ma inferiore kundrejt ni piemonti nacionalist te shekullit 19-20. Kjo qasje synon t’i jap legjitimitet ni zyre apo instance per me leshu certifikata patriotike, poashtu false, si diplomat e Universitetit te Pejes. Sipas Smith-it uniteti përmes diversitetit (similarity- cum- dissimilarity) është njëra formë e të kuptuarit të identitetit nacional. (Smith, 1991 : 75). Filozofi John Stuart Mill ka shkruar se kombi përbëhet nga njerëz që pajtohen të jetojnë nën një qeveri të përbashkët…” (Mill 1910)” ka shkruar Matoshi në profilin e tij zyrtar.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments