Thursday, May 30, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniGjykimi për sulmuesit e Selës, prezantohen videot me pamje të rënda

Gjykimi për sulmuesit e Selës, prezantohen videot me pamje të rënda


Në seancën e radhës kundër sulmuesve të kreut të ASh-së, gjatë dhunës në Kuvend, më 27 prill, vitin e kaluar, prokuroria prezantoi pamje të dhunës, ku shihet qartë se si protestuesit e kishin goditur në kokë Selën me një shtizë flamuri dhe më pas me shqelma.
Më pas, Aleksandër Janeski –Toshta, duket teksa tenton që ta largojë Selën nga grupi i deputetëve.

Pasi që e kishin goditur nga largësia me shtizën, duket se si atë e kapin për dore dhe e tërheqin. Por, nuk duket mirë se kush e ka kapur për dore. Pamje tjetër e rëndë ishte ajo ku disa të akuzuar shihen duke e tërhequr zvarrë Ziadin Selën, kurse në momentin që e lëshojnë në tokë, i akuzuari, Kire Gjorgjievski, e godet me gjithë forcën me shqelm në kokë, ndërsa më pas edhe i akuzuari, Oliver Oshakovski, shqelmon Selën në kraharor. Në video dëgjoheshin edhe kërcënime dhe ofendime nga më të ndryshmet. Avokati i Selës thekson se këto video materiale të rënda janë dëshmi e qartë se të akuzuarit kanë tentuar vrasjen e Ziadin Selës.

“I pamë qartë veprimet e të gjithë të akuzuarve në momente të caktuara. Nëse bëjmë një përmbledhje të këtyre incizimeve me deklaratën që e dha vetë i dëmtuari në seancën gjyqësore dhe të dëshmive të dëshmitarëve, të cilët ishin të paraqitur nga ana e prokurorit, shihet qartë se aktakuza është me vend dhe ne presim e njëjta të vërtetohet nga ana e gjykatës”,- theksoi avokati i Ziadin Selës, Abidin Abduli.

Në këtë rast të akuzuar janë Kire dhe Cejo Gjorgjievski, Oliver Oshavkovski, Sasha Cenkov, Nikollçe Dimitrievski, Aleksandar Janevski – Toshta, Andrej Micov, Nikolla Vojminovski, Kosta Dellov dhe Stojan Pavloovski – Kobra. Gjykatësja gjatë seancës në video materialet e prezantuara pa vetëm shumicën e të akuzuarve./MTV2

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments