Wednesday, April 24, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeBotaGjuha Shqipe e katërta në Zvicër

Gjuha Shqipe e katërta në Zvicër

Ambasadori i Zvicrës në Shqipëri, Christof Graf deklaron se është rritur numri i shqiptarëve në Zvicër (300-400 mijë vetë) duke bërë që gjuha shqipe të jetë e 4-ta. Sa i përket shkembimeve tregtare ambasadori thekson se ato janë të ulëta dhe duhet bërë më shumë në këtë aspekt, pasi në Shqipëri janë vetëm 30 kompani zviceriane.

Deklarata u bë në emisionin Passport në Scan, ku Graf foli edhe për investimet zviceriane në Shqipëri që për 4 vitet që vijnë do të jenë 100 milion franga, në sistemin shëndetësor, arsimin professional etj.

“Zvicra është gati të japë ndihmë për rehabilitimin e termocentralit të Vlorës, që nuk është funksional”, tha ai.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments