Sunday, February 25, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniEuro forcohet kundrejt dollarit

Euro forcohet kundrejt dollarit

Dollari u rikthye në nivelin më të ulët disa mujor sot pasi investitorët përmbysën një tendencë të rritjes së kërkesës për monedhën e gjelbër, të shkaktuar nga rënia e raketave të humbura në Poloni, pasi u zbulua se raketat me gjasë ishin lëshuar nga mbrojtja ajrore e Ukrainës.

Euro u rrit 0.67 për qind për të tregtuar me 1.04205 dollarë në të dhënat e fundit të tregut, duke iu afruar nivelit më të lartë në katër muaj e gjysmë prej 1.0481 dollarësh, pasi të dhënat treguan se inflacioni i çmimeve të prodhimit në SHBA ra më shumë se sa pritej.

Funta mëngjesin e sotëm nuk ka reaguar ndaj informacionit se inflacioni në Britani ka vazhduar të rritet, duke arritur një rekord 41-vjeçar në tetor dhe më pas iu bashkua prirjes së përgjithshme rritëse, të shkaktuar nga lehtësimi i tensioneve gjeopolitike lidhur me rënien e raketave në Poloni, duke u forcuar me 0.36 për qind në 1.1910 dollarë.

Simon Harvey, kreu i analizës së këmbimit valutor në Manix Europe, thotë se reagimi i heshtur i funtës ndaj lajmeve të inflacionit ishte kryesisht rezultat i parashikimeve të mëparshme të Bankës së Anglisë.

Britania është në pritje të një propozimi të ri buxhetor nesër, në të cilin, siç është paralajmëruar tashmë, ministri i Financave Jeremy Hunt do të njoftojë rritjen e taksave dhe shkurtimin e shpenzimeve.

Funta ra në nivelin më të ulët rekord prej 1,0327 dollarë në shtator, pasi paraardhësi i Hunt, Kwasi Kvarteng, njoftoi një paketë shkurtimesh taksash pa provizion buxhetor për ta mbuluar atë.

Kundrejt jenit, dollari po tregtohet i pandryshuar me 139.32 jen, afër nivelit më të ulët të së martës prej 2 muajsh e gjysmë prej 137.67.

Monedha amerikane gjithashtu ra 0.5 për qind kundrejt frangut zviceran në 0.9394 dollarë, jo shumë larg nivelit të ulët të saj në shtatë muaj.

Indeksi i dollarit, i cili mat vlerën e dollarit kundrejt një shporte prej gjashtë rivalësh kryesorë, u dobësua me 0.44 për qind në 105.9 pikë.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments