Wednesday, September 27, 2023
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniErdogan për çështjen e emrit: E drejta është në anën e Maqedonisë,...

Erdogan për çështjen e emrit: E drejta është në anën e Maqedonisë, Greqia po gabon

Turqia gjithmonë ka qenë në anën e Republikës së Maqedonisë për shkak se Republika e Greqisë nuk është në të drejtë. Maqedonia gjithmonë do të mbetet Maqedoni, ka deklaruar në një debat, të transmetuar në Radio Televizionin Turk, kryeministri, Rexhep Taip Erdogan.
Në konferencën e organizuar nga Klubi i emigrantëve nga vendet e Ballkanit, Erdogan ka porositur se Turqia dhe Maqedonia janë vëllezër dhe se Turqia gjithnjë do ti qëndron prapa Maqedonisë.

“Atë që e kemi harruar në vitin 1912 tani mund ta përmirësojmë”, ka thënë kryeministri turk Erdogan, sipas të cilit Greqia e bllokon Maqedoninë për tu anëtarësuar në NATO për shkak të emrit, por Turqia gjithomnë do të jetë afër Maqedoinisë dhe nuk do të lejon që të ndryshohet emir.

“Për ne, Ankaraja dhe Shkupi nuk kanë asnjë dallim dhe asnjehërë nuk do i lëmë vëllezrit tonë vetëm, gjithmonë do të jemi me ato, dhe gjithmonë do tju ndihmojmë dhe qëndrojmë pas tyre”, ka theksuar kryeministri turk.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments