Thursday, June 13, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniEMA: Në fillim të tetorit do të merret vendimi për dozën e...

EMA: Në fillim të tetorit do të merret vendimi për dozën e tretë të vaksinës

Agjencia Evropiane e Barnave EMA, do të marrë një vendim mbi nevojën për një dozë të tretë të vaksinës anti-Covid, si edhe dhe për përforcuesin në fillim të tetorit.

Kjo u tha nga Marco Cavaleri, kreu i grupit të punës i EMA-s për vaksinat dhe terapitë Covid-19.

“Studimet konfirmojnë se doza e tretë ndihmon në rastet e pacientëve me imunodepresion” tha Cavaleri, sipas të cilit efektet e imunizimit zvogëlohen me kalimin e kohës.

“Prioriteti për shëndetin publik, mbetet përfundimi i ciklit të vaksinimit për ata që nuk e kanë bërë ende vaksinën”, vijoi ai.

Drejtori i përgjithshëm i EMA theksoi gjithashtu se agjencia europiane pret që marrë të dhënat nga Pfizxer për fëmijët e moshës nën moshën 12 vjeç në fillim të tetorit dhe të Moderna-s në fillim të nëntorit.

“Deri më sot, nuk është marrë asnjë kërkesë për të zgjeruar indikacionin për një vaksinë Covid-19 te fëmijët nën moshën 12 vjeç. EMA pret që Pfizer të paraqesë të dhëna për fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç në fillim të tetorit dhe se të dhënat e Moderna-s do të merren në fillim të nëntorit”.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments